Görüş Bildir

Güneydoğu'da 23 Nisan rüzgarı

Güneydoğu'da 23 Nisan rüzgarı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Siirt, Elazığ ve Bingöl'de kutlandı. Siirt'e yerleşen Suriyeli çocuklar, Grup Tillo'nun "Ortağız Bir Namusa" şarkısını Türkçe, Kürtçe ve Arapça seslendirdi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Diyarbakır, Mardin, Siirt, Şırnak ve Bingöl'de törenlerle kutlandı. Diyarbakır'da 23 Nisan gösterileri Kulp ve Şırnak'taki şehitler nedeniyle iptal edildi

DİYARBAKIR'DAKİ KUTLAMALAR

Diyarbakır'da, 23 nisan Ulusal Egemenlik ve çocuk Bayramı etkinlikleri her yıl olduğu gibi yine İnaloğlu Caddesi'nde bulunan Valilik önünde yapıldı. Yoğun güvenlik önemleri altında yapılan kutlamalara Vali Hüseyin Aksoy, 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral Ali Sivri, AK Parti Milletvekili Ebubekir Bal, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Erkut Güre, Emniyet Müdürü Tacettin Arslan'ın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

MİLLETİN BAĞIMSIZLIĞI

Kutlama töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Konuşma Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü Hasan Aslan tarafından yapıldı. 23 Nisan 1920'de top sesleri altında açılan Gazi Meclis'in açılışından 96 yıl sonra 15 Temmuz gecesi yine bomba sesleri altında toplandığını ifade eden Aslan, "Yüce Meclisimiz ilk açılışında bombalanmamıştı ama, hain kalkışmanın yaşandığı gece halkın iradesi bombalanıyordu. 'Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlığı kurtaracaktır' düsturu ile açılan Meclis o gece milletin azim ve kararlığına birkez daha şahitlik etmiştir. Milletin azim ve kararlığı birlik ve baraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden gelinebileceğini bütün dünyaya bir kez daha gösteriyordu" dedi.

GÖSTERİLER İPTAL EDİLDİ

Aslan'ın konuşmasının ardından çocuklar tarafından 23 Nisan içerikli şiirler okundu. Daha önce okulların yapması planlanan gösteriler ise dün Kulp ilçesinde bugünde Şırnak'taki çatışmalarda şehitler verilmesi nedeniyle iptal edildi.

MARDİN'DE KUTLAMA YAPILDI

Hükümet Konağında İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı'nın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Kültür Merkezi'nde devam etti.

Sarı, yaptığı konuşmada, çocuklara iyi bir gelecek ve ülke bırakmanın büyüklerin sorumluluğu olduğunu vurgulayarak, "Mardinimizde güzel şeyler oluyor. Geleceğimiz hakikatten emin ellerde. " dedi.

Öğrencilerin okuduğu şiirler ve halk oyunları ile gösterilerinin ardından kutlamalar, yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.

Törene Vali Vekili Bahattin Çelik, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ahmet Zafer İzcan, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, Türkiye Geçici Köy Korucuları ve Şehit Aileleri Federasyonu Başkanı Orhan Kandemir de katıldı.

SİİRT'TE STADYUMDA TÖREN

Siirt'te Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören, Atatürk Stadyumu'ndaki programla devam etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Fethi Suay'ın konuşmasının ardından öğrenciler şiir okudu.

Törene katılan Suriyeli çocuklar da Grup Tillo'nun "Ortağız Bir Namusa" eserini Türkçe, Kürtçe ve Arapça seslendirdi.

Vali Mustafa Tutulmaz, Belediye Başkan Vekili Ceyhun Dilşad Taşkın ve Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Cansever'in de katıldığı tören,  öğrencilerin gösterisiyle sona erdi.

ŞIRNAK'DA ÖDÜLLER DAĞITILDI

Şırnak'ta Gençlik Spor il Müdürlüğü Spor Salonu'ndaki tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, ülkenin kalkınmasını engellemek isteyen şer odaklarına karşı çocukları korumak amacıyla eğitimcilere büyük görev düştüğünü belirterek, "Bizler üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getireceğiz ki bir daha acılar yaşanmasın." dedi.

Vali Vekili Ali Arıkan, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, İl Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy'un da katıldığı tören, öğrencilerin gösterisi ve çeşitli dallarda düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödül verilmesiyle sona erdi.

BİNGÖL'DE SURİYELİ KIZ ŞİİR OKUDU

Bingöl Merkez Sultan Abdulhamit Han Ortaokulu'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920'nin Türk halkının egemenliğini ilan ettiği tarih olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"TBMM, toprakları işgale uğramış, esarete mahkum edilmek istenen bir milletin yokluklar içerisinde var ettiği, milli iradenin kalbinin attığı yerdir. Bu Meclis, Gazi Mustafa Kemal'in egemenlik anlayışının, Türk milletinin karakterindeki kendi kendini yönetme isteğinin şekil bulmuş halidir. Meclisimizin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal, geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımıza bugünü bayram olarak armağan etmiştir."

 Konuşmanın ardından resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Suriye'deki iç savaştan ailesiyle kaçarak Bingöl'e sığınan Mona Maruf'un okuduğu "Dünya Çocukları İçin" şiiri büyük alkış aldı.

Vali Yavuz Selim Köşger, 49. Komando Tugay Komutanı Albay Ersin Altay, Belediye Başkan Vekili Halim Sügü, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Bektaş'ın da katıldığı tören öğrencilerin gösterisiyle sona erdi.
Etiketler: | | | |