24

Hac kuraları çekildi

Bugün çekilen Hac kuralarında 2007 yılından beri sürekli olarak kayıt yenileme yapan 43 bin 810 kişi girdi. Sonuçlar akşam saat 20.00dan itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlanacak.

Hac kuraları çekildi

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan kura çekiminde bir konuşma yapan Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kutsal topraklara gidenlere rehberlik ettiklerini belirterek  kısıtlı imkanlar sebebiyle 1 milyon 244 bin 629 kişinin sırada bekliyor olmasının kendilerini üzdüğünü söyledi.

Günenç, Kabe ve çevresinde yapımı devam eden genişletme çalışmaları nedeniyle 2013 yılında uygulamaya konulan yüzde 20 kontenjan kısıtlamasının geçen yıl olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini ifade etti.

Bu yıl yeni hac müracaatı alınmadığını dile getiren Günenç, 2007 yılında kayıtlı olan ve 2014 yılına kadar kesintisiz kayıt yenileten hacı ve adaylarına 2014 yılı kura sıra numarasına göre kayıt hakkı verildiğini söyledi.

Günenç, "Ülkemize tanınan hac kontenjanından görevliler ile 2007 yılından bekleyenler, yani 43 bin 810 kişi düşürdükten sonra kalan 11 bin 588 kontenjan, 2008-2014 yılları arasında kayıt yenileten hacı adayları arasından kura çekilerek dağıtılacaktır" dedi.

"BAŞKANLIĞIMIZ HAC ÜCRETLERİNE KESİNLİKLE ZAM YAPMAMIŞTIR"

Günenç, kura çekiminde, kura ve yedek tasnifinin yapılmayacağını, hacı adaylarının kesin kayıt yaptıracakları organizasyonu serbestçe tercih etmelerine imkan sağlamak amacıyla kura çekiminde Diyanet ve acente ayırımına gidilmeyeceğini söyledi.

Hac kesin kayıtlarının 16-27 Mart tarihlerinde yapılacağını, kesin kayıt sırası gelen hacı adaylarının tercih ettiği hac konaklama türüne göre kayıt aralıklarının internet ortamında yayınlanacağını bildiren Günenç, iki yıl üst üste kesin kayıt hakkı elde ettiği halde mazeretsiz olarak hacca gitmekten vazgeçenlerin, ilk kez ön kayıt yaptıran hacı adaylarına uygulanan katsayı oranında kuraya dahil edileceğini anlattı.

Hacı adaylarının ücretlerini peşin ya da 3 taksitle yatırabileceğini söyleyen Günenç, şöyle devam etti:

"2015 yılı hac ücretleri dolar bazında belirlenmiştir. Bu ücretlere 135 dolar olan kurban ücreti de dahil edilmiştir. Başkanlığımız hac ibadetini hiçbir zaman bir ticaret olarak görmemiştir, görmez ve göremez. Şayet bu organizasyon sonunda birkaç kuruş artarsa bu artan meblağ Balkanlar'da, Avrupa'da yaşayan kardeşlerimizin bulunduğu mekanlarda, Afrika'da, ülkemizde çeşitli mekanlarda cami olarak İslam'a hizmet etmek üzere hayri müesseselere dönüşmektedir. Hac ücretlerinde dolara geçilmesinin sebebi bu para biriminin Suudi Arabistan'daki para birimiyle kurunun sabit olması nedeniyle geçilmiştir. Biz bu uygulamaya bugün değil, 11 Kasım 2014 yılında, yani yaklaşık 5,5 ay önce geçtik, sebebi de budur. 2011 yılından bugüne kadar Başkanlığımız hac ücretlerine kesinlikle zam yapmamıştır, artışa gitmemiştir. Oradaki fiyat maliyetleri neyse fiyatlara olduğu gibi yansıtılmıştır."

SONUÇLAR İNTERNET SİTESİNDE YAYIMLANACAK

Konuşmaların ardından, Bakanlıklar Arası Hac ve Umre Kurulu üyelerinin de katılımıyla kura çekildi. Ankara'dan başlayan kura çekimi daha sonra illerin plaka sırasına göre devam etti.

Kura sonuçları, akşam saat 20.00'den itibaren Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinden yayımlanacak. Kesin kayıtlar ise 16-27 Mart tarihlerinde yapılacak. Hacca gideceklerin sayısı kesin kayıt işlemlerinden sonra kesinleşecek.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.