Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeleri listesi belirlendi İşte HSYK üye listesi

TBMM HSYK ikinci seçimi yapılıyor. 367 oy çoğunluğunun sağlanmaya çalışıldığı HSYK seçimlerind ilk turda kimse bu oy oranına sahip olamamış ve seçimler ikinci tura kalmıştı. HSYKMHP lideri Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey, Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeleri olarak seçildi.

 Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeleri listesi belirlendi İşte HSYK üye listesi

TBMM HSYK ikinci seçimi yapılıyor. 367 oy çoğunluğunun sağlanmaya çalışıldığı HSYK seçimlerind ilk turda kimse bu oy oranına sahip olamamış ve seçimler ikinci tura kalmıştı. HSYKMHP lideri Bahçeli'nin avukatı Hamit Kocabey, Hakimler ve Savcılar Kurulu üyeleri olarak seçildi.

TBMM genel Kurulu'nda HSK üyeliği seçimleri yapıldı. İlk turda hiç bir aday 367 oy çoğunluğuna ulaşamadı ve ikinci tura geçildi. İkinci turda 7 aday HSK üyesi seçildi.Genel Kurul'daki HSK üyelik seçiminin gizli yapılan ikinci tur oylamasına 348 milletvekili katıldı.Milletvekillerinin kabinlere girerek oy kullanmaları ile Tasnif Komisyonunun oy pusulası sayımı işlemleri yaklaşık 2 saat sürdü.

Adayların ikinci turda aldığı oylar şöyle:

Yargıtay üyeleri arasından seçilecek birinci üyelik için aday listesi: Mustafa Çavuş (11 oy), Yusuf Kuzu (2 oy), Yaşar Şimşek (333 oy).

Yargıtay üyeleri arasından seçilecek ikinci üyelik için aday listesi: Mehmet Ademoğlu (331 oy), Mustafa Kurtaran (7 oy), Mehmet Osmanoğlu (7 oy). Yargıtay üyeleri arasından seçilecek üçüncü üyelik için aday listesi: Alp Arslan (340 oy), Ziya Dinler (1 oy), Mahmut Kaya (3 oy).Danıştay üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Cafer Ergen (341 oy), Cevdet Erkan (2 oy), Emin Sınmaz (3 oy).

Öğretim üyeleri arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ali Cengiz Köseoğlu (333 oy), İlhan Üzülmez (4 oy), Abdülkerim Yıldırım (7 oy).Avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ülkü Soylu (9 oy), Şerife Taşbaşı (4 oy), Songül Yazar (334 oy). BAHÇELİ'NİN AVUKATI DA SEÇİLDİ

Öğretim üyeleri ile avukatlar arasından seçilecek üyelik için aday listesi: Ali Aydın Akpınar (6 oy), Ömer Faruk Aksoy (2 oy), Hamit Kocabey (337 oy).

 MHP MYK üyesi ve Devlet Bahçeli’nin avukatı olan Hamit Kocabey de 337 oy alarak HSK üyeliğine seçildi.  Hamit Kocabey’in Devlet Bahçeli’nin isteği ve bilgisi doğrultusunda başvuruda bulunduğu öğrenildi.

Oylamada 2 oy boş çıktı, 16 oy da geçersiz sayıldı. Bu sonuca göre; ikinci oylamada seçilmek için geçerli olan, üye tam sayısının 5'te 3 çoğunluğunun (330) üzerinde oy alan Yaşar Şimşek, Mehmet Ademoğlu, Alp Arslan, Cafer Ergen, Ali Cengiz Köseoğlu, Songül Yazar ve Hamit Kocabey, HSK'nın yeni üyeleri olarak seçildi.

Başbakan Binali Yıldırım, oyunu kullandıktan sonra AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ile MHP sıralarına giderek, Genel Başkan Devlet Bahçeli ve yanındaki milletvekilleriyle tokalaştı.Yıldırım, CHP sıralarında da Grup Başkanvekili Engin Altay ve milletvekilleriyle tokalaştıktan sonra AK Parti Grubu'nun en ön sırasında bir süre oturdu. Binali Yıldırım, daha sonra AK Parti milletvekilleri ile sohbet etti.HSK seçimi sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi sorulan Başbakan Yıldırım, "Aynı doğrultuda gidiyor, bir sorun yok. Referandum ruhuna uygun." dedi. TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, HSK üyelik seçim işleminin tamamlanmasının ardından, bugün saat 14.00'te toplanmak üzere birleşimi kapattı.

HSYK ÜYELERİ HSK'DA OLMAYACAK

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, halk oylamasında kabul edilen anayasa değişikliği teklifiyle yapısında bir dizi değişiklik yapılan Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na (HSYK) ilişkin olarak kulis yazdı. Kurumun adından "yüksek" kelimesinin çıkarıldığını hatırlatan Selvi, yeni dönemde mevcut üyelerin hiçbirinin Hâkim ve Savcılar Kurulu'nda (HSK) yer almayacağını iddia etti.

Selvi, "HSYK'nın tümü değişiyor" başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

"HSYK üyelerinin bir kısmı yeni HSK’da yer alacaklar mı? Mevcut HSYK üyelerinin yeni HSK’da görevlendirilmeyeceği söyleniyor. Mevcut üyeler HSK’da yer alamasalar da Anayasa’daki hüküm gereği yüksek yargıda görevlendirilecekler. Yargıtay’dan gelenler Yargıtay’a dönecek, Danıştay kökenli olanlar ile serbest avukatlıktan seçilenler ise görünen o ki Danıştay’da görevlendirilecek. Hatta Erdoğan, Anayasa gereği Cumhurbaşkanlığı kontenjanından atanacak isimlere, HSYK’daki hizmetleri için teşekkür edip, yeni görevlerini tebliğ etmeye başlamış. Belki bir-iki isim için istisna olabilir diye bir beklenti var"

16 Nisan'da kabul edilen anayasa değişikliği teklifinde, HSYK'nın 22 olan üye sayısının 13’e düşürülmesi ve HSYK’daki daire sayısının 3’ten 2’ye çekilmesi gibi bir dizi değişiklik öngörülüyordu. Mevcut durumda 10 asıl 6 yedek üye adli ve idari yargı hâkimleri arasında yapılan oylama ile seçiliyordu.

Abdulkadir Selvi'nin "HSYK'nın tümü değişiyor" başlığıyla yayımlanan (4 Nisan 2017) yazısı şöyle:

Nisan’da Anayasa değişikliğinin kabul edilmesiyle birlikte üç madde hemen yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisine üye oldu, Askeri Yargıtay ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi lağvedildi, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ise yenileniyor.

18 maddelik Anayasa değişikliğinde belki de üzerinde hiç durulmayan madde askeri yargının lağvedilmesiydi. Yargıda iki başlılığın kaldırılması ve demokratikleşme adına çok önemli bir adımdı. Askeri vesayetin en önemli ayaklarından biriydi.

Anayasa değişikliğinin yürürlüğe girmesiyle birlikte sadece askeri yüksek yargı lağvedilmedi, aynı zamanda, “askeri şahısların askeri mahkemelerde yargılanması” hükmüne son verildi. Bundan sonra askeri şahıslar da sivil mahkemelerde yargılanacak. Peki askeri şahıslar sivil mahkemelerde yargılanacaklar ama askeri suçlara hangi mahkemeler bakacak? Adalet Bakanlığı ilk iş olarak Askeri Ceza Kanunu’nu değiştiriyor.

Ayrıca uyum yasaları kapsamında öncelikli olarak HSYK Yasası ve Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu değişiyor. Anayasa’nın 101. maddesindeki, “Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisiyle ilişiği kesilir” hükmü değişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu değişiklikten yararlanarak AK Parti’ye üye oldu ama o hüküm yasada duruyor.

HSK SÜRECİ BAŞLADI

YSK’nın 16 Nisan referandumuna ilişkin kesin sonuçları ilan etmesiyle birlikte yeni Hakimler ve Savcılar Kurulu için süreç başladı.

Yeni dönemde artık HSYK olmayacak. Yüksek ibaresi çıkarıldı. HSK olacak. HSK’nın üye sayısı 22’den 13’e inecek. Üç daire halinde değil, 2 daire olarak çalışacak. Değişiklikler sadece bunlarla sınırlı değil, HSK’nın seçim usulleri de değişti. 7 üyeyi Meclis seçecek, 4 üyeyi cumhurbaşkanı atayacak, adalet bakanı ve Adalet Bakanlığı müsteşarıyla birlikte HSK, yeni dönemde 13 üyeden oluşacak.

Meclis’in seçeceği 7 üye için 83 başvuru oldu. Şimdi bunu Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu 21’e indirip Meclis Genel Kurulu’na sevk edecek, oradan 7 üye, HSK üyesi olarak seçilecek. Yeni HSK 40 gün içinde göreve başlayacak.

Biz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partiye üyeliğiyle meşgulüz ama HSYK cephesinde çok önemli gelişmeler yaşanıyor.

Yeni HSK'nın şifreleri

Yeni HYK’nın seçimindeki şifre, ‘Yeni dönem yeni HSK’ şeklinde. Bu sadece Anayasa gereği HSK’nın yenilenmesiyle ilgili değil, yeni HSK’nın tamamen yeni üyelerden oluşturulmasını ifade ediyor. 15 Temmuz başta olmak üzere FETÖ’yle mücadelede önemli hizmetler yapmış HSYK üyeleri var. 15 Temmuz gecesi HSYK üyesi Muharrrem Özkaya meydanlardaydı. Darbecilerin kurşunları aracına isabet etmişti. Hakeza o gece Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın darbecilerle ilgili soruşturma başlatmasına öncülük etmişti.

HSYK üyelerinin bir kısmı yeni HSK’da yer alacaklar mı? Mevcut HSYK üyelerinin yeni HSK’da görevlendirilmeyeceği söyleniyor. Mevcut üyeler HSK’da yer alamasalar da Anayasa’daki hüküm gereği yüksek yargıda görevlendirilecekler. Yargıtay’dan gelenler Yargıtay’a dönecek, Danıştay kökenli olanlar ile serbest avukatlıktan seçilenler ise görünen o ki Danıştay’da görevlendirilecek. Hatta Erdoğan, Anayasa gereği Cumhurbaşkanlığı kontenjanından atanacak isimlere, HSYK’daki hizmetleri için teşekkür edip, yeni görevlerini tebliğ etmeye başlamış. Belki bir-iki isim için istisna olabilir diye bir beklenti var. FETÖ’yle mücadelede sürecinde sağlanan ‘Çoğulcu’ yapının korunacağı söyleniyor. Ama benim edindiğim izlenim, ‘Yeni dönem yeni HSK’ şifresinin geçerli olacağı yönünde.

Eski HSYK’daki kilitlenme Türkiye’yi 12 Eylül 2010 Anayasa değişikliğine götürdü. Fetullah Gülen’in,”İmkân olsa mezardakilere dahi evet oyu verdirmek gerekiyor” diyerek ele geçirdiği HSYK’nın ise demokrasinin mezarını kazımak amacını taşıdığını gördük. HSYK’daki değişiklikler ülkenin kaderini doğrudan etkiledi. Bakalım HSK dönemi ne getirecek...

Kaynak: Diyarbakır Söz