Görüş Bildir

HDP'li vekillerin çocukları nerde

HDP'li vekillerin çocukları nerde

Eruh'ta HDP'ye sert sözlerle yüklenen Bakan Soylu, "Kendi vekilleri çocuklarını dağa göndersinler, onlar terörist olsun o zaman. Sizin çocuklarınızdan benim Kürt kardeşimin çocuklarından ne istiyorlar? Kendi çocuklarını göndersinler." dedi.

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın '40 yıllık mücadele tarihimizi 31 Mart'ta taçlandıracağız' sözlerine sert tepki gösterdi. Soylu, Kürtler'in bu coğrafyada tarihinin 40 yıl olmadığını, asırlara dayandığını belirterek, "Bunlar PKK'ya, Kandil'e tapmışlar. Başka tapınakları yok, bunların tapınakları Kandil'dir. Bizim teslimiyetimiz Allah'adır" dedi.

Soylu HDP'yi de eleştirerek, şunları söyledi "Kendi vekilleri, kendi çocuklarını dağa göndersinler. Haydi göndersinler. Onlar terörist olsunlar o zaman. Sizin çocuklarınızdan, benim Kürt kardeşimin çocuklarından ne istiyorlar? Onlar kendi kızlarını göndersinler. Eğer böyle hayvanca bir muameleye maruz bırakmak istiyorlarsa. Ben onlara milletvekili demem"."

SİİRT-İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, çeşitli ziyaret ve temaslarda bulanmak üzere Siirt'e geldi. Siirt Havaalanı'nda Vali Ali Fuat Atik ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Soylu, Eruh ilçesine geçti. Bakan Soylu, Eruh'ta 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda partisince düzenlenen mitinge katıldı. Eruh Belediyesi'nin önemli çalışmalar yaptığını belirten Bakan Soylu, "Eruh'ta çok güzel hizmetler gerçekleştirildi. Bir taraftan çocuklarımızın okuması için onlara eğitim yardımından, eğitim desteğinden tutun da çok güzel adımları Eruh'ta attık. Bundan memnun musunuz? Eğer HDP devam etseydi, bu hizmetler yapılacak mıydı? Onların derdi başkadır. Bir evladınız, olarak söylüyorum onların derdi hizmet değildir. Onların derdi bu ülkeye huzur gelsin değildir. Onların derdi Eruhlu doktor, mühendis olsun değildir. Dertleri, çocuklarınızı alıp dağa götürmektir. Orada ellerine kalaşnikof verecekler. 13-14 yaşındaki kızlarımızı alıp dağa götürecekler, orada onlara hanımefendiler beni affetsin, tecavüz, taciz edecekler, bir daha annesinin babasının yüzüne bakacak hale getiremeyecekler. On yıllardır böyle yapıyorlar. Bizi kökümüzden, bağrımızdan ayırmak istiyorlar. Kardeşliğimizden ayırmak istiyorlar. Bunu yaparken hiçbir değer tanımıyorlar. Ne cami, ne ezan, ne bayrak, ne kardeşlik hiçbir değer tanımıyorlar" dedi.

'BAŞKA TAPINAKLARI YOK, BUNLARIN TAPINAKLARI KANDİL'DİR'

PKK'nın bölgenin kalkınmaması için Amerika'ya hizmet ettiğini kaydeden Bakan Soylu HDP'yi de eleştirerek, şunları söyledi: "Kendi vekilleri, kendi çocuklarını dağa göndersinler. Haydi göndersinler. Onlar terörist olsunlar o zaman. Sizin çocuklarınızdan, benim Kürt kardeşimin çocuklarından ne istiyorlar? Onlar kendi kızlarını göndersinler. Eğer böyle hayvanca bir muameleye maruz bırakmak istiyorlarsa. Ben onlara milletvekili demem. Şu asaletli insanların temsil edecek bir karakterleri yoktur. Onların işi gücü Kandil'i, terörü temsil etmektir. Allah'ınızı seviyorsanız onları buradan silip atalım"

Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ın '40 yıllık mücadele tarihimizi 31 Mart'ta taçlandıracağız' sözlerine sert tepki göstererek şöyle dedi;

"10 yıl önce dindar, 'Ben dindarım' diyemezdi. Bugün herkes göğsünü gere gere 'Ben dindarım' diyor. Kürt, 'Ben Kürdüm' diyemezdi. Bugün herkes 'Ben Kürdüm' diyebiliyor. Alevi, 'Ben Aleviyim' diyemiyordu. Bugün 'Ben Aleviyim' diyebiliyor. Herkes kendini ifade edebiliyor. Türkiye'nin 15- 20 yıl öncesini de biliyoruz. Nasıl sorunlar yaşadığını biliyoruz. Bugün Türkiye'de herkesin kendisini ifade ettiği, herkesin yarına umutla baktığı bir ülke olabilmek için güçlü adımlar atıyor. Ama Pervin Buldan çıkmış diyor ki '40 yıllık mücadele tarihimizi 31 Mart'ta taçlandıracağız.' Peki Kürt kardeşlerim sizlere sesleniyorum; Kürtler'in bu coğrafyada tarihi 40 yıllık mıdır? Çocuklarımızı köksüz bir hale getirmek istiyorlar. Bunlar cahillik ortaya koyuyorlar. Bunlar PKK'ya, Kandil'e tapmışlar. Başka tapınakları yok, bunların tapınakları Kandil'dir. Bizim teslimiyetimiz Allah'adır. Yoksulluğu hep Kürt kardeşlerimize vermek istediler. Sonra da bana kızıyorlar, 'Sen konuşuyorsun' diye. Kendileri ve evlatları süslü arabalarda gezerken, buradaki milletimize 'Sen yoksul kalacaksın', ona o hayatı reva görenlere Allah'ınızı severseniz inanmayın."

'PKK'YA TARİHİN EN BÜYÜK DERSİNİ VERDİK VE VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Terörle büyük mücadeleye değinen Bakan Soylu, PKK'ya tarihin en büyük dersini verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini kaydederek, "Kıymetli kardeşim içimiz acıyor. Kardeşlik elimizi birbirimizden ayırmaya çalışıyorlar. Önümüzdeki 31 Mart seçimi hepimiz için önemlidir. 40 yıllık PKK'nın kuruluş tarihini kendi tarihiyle beraber özdeşleştirenlere, onlarla beraber olanlara ne olursunuz fırsat vermeyin. Size hiçbir zaman samimi olmadı. Evet, Amerika'nın uşaklığını yaptılar. Çok net ve açık söylüyorum, Avrupa'nın dümen suyuna girdiler. Onlar, bu bölgeyi istedikleri gibi karıştırıp, kaos haline getirip, ülkemizi geriletmeye çalıştılar. Bunlara fırsat vermeyin. Terörü bu bölgeden tasfiye ettikten sonra Doğu ve Güneydoğu Ortadoğu'nun cazibe merkezi haline gelecek" diye konuştu.

'ÇOCUĞU DAĞDA OLAN 1000 AİLE İLE GÖRÜŞÜYORUZ'

Soylu, Pervari'de partisi tarafından düzenlenen mitingde konuştu. Yılbaşından bu yana ikna yoluyla 61 teröristin teslim olduğunu belirten Bakan Soylu, jandarma, polis ve güvenlik korucuların şu an çocuğu dağda bulunan 1000 aile ile görüşmeler sağladığını söyledi. Bakan Soylu, şunları ifade etti:

"13 ,14 yaşındaki çocuklarımızı dağa götürenlere, hem İçişleri Bakanı olarak hem de bir kardeşiniz olarak söylüyorum; O Murat Karayılan, Cemil Bayık'ın burunlarından fitil fitil getirip, o çocukların hesabını sormazsam namerdiz. Terörle mücadelede çok güçlüyüz. Sizin çektiklerinizi, gelecek nesil çekmesin istiyoruz.  Dertleri demokrasi değil. Dertleri huzursuzluk, kaos, bölücülük. 30 yılda terör örgütüne katılımın en düşük noktasındayız. 2018 yılında Türkiye'de terör örgütüne 138 kişi katıldı, 450 kişi teslim oldu. Bunların önemli bir bölümü ikna edilerek teslim oldu. Jandarmamız, polisimiz, güvenlik korucularımız giderek, aileleriyle görüştü, 'çocuğunuzu getirin teslim edin' dedi. Şu anda bin aile üzerinde böyle bir çalışma yapılıyor. Aileler çağırılıyor. Yılbaşından bu yana 61'i ikna ile teslim oldu, normal teslim 100'ü aştı. Terör örgütünü çöküyoruz, çözüyoruz. Ama şunu da söylemek istiyorum, sizlerin de güçlü bir irade ortaya koymanızın zamanıdır."


Etiketler: | | |