HİV skandalında ihmaller zinciri!

HIV virüsü taşıyan kadının ameliyatında 150 TL'lik 'bariyerli eldiven' skandalı yeni bir boyut kazandı. Doktor ve asistanlar kazan kaldırdı, başhekimlik ihmalleri gizleme adına soruşturma başlattı.

HİV skandalında ihmaller zinciri!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatına "koruyucu malzeme" olmadığı için girmek istemeyen görevli doktor ve asistanların ortaya çıkan skandal olayında ilginç gelişmeler yaşanıyor.

'ELDİVEN BARİYERLİ DEĞİL' İDDİASI

Dicle Üniversitesi'nin ameliyathanesinde olmadığı ortaya çıkan ve piyasa değeri 150 lira olan bariyerli eldiven Kadın Doğum Hastanesi'nin deposundan alındı. Ancak eldivenin bariyerli olmadığı için D.D.'nin eline iğnenin battığı ileri sürüldü.

ASİSTAN TEDAVİ ALTINA ALINDI

HIV virüsü kapma ihtimali üzerine gözetime alınan 2 aylık asistan D.D.'ye ilaç tedavisi uygulandı. 3 ay önce evlenen D.D.'ye, ilaç tedavisini evde sürdürmesi için izin verildi.

DOKTOR VE ASİSTANLAR İŞ BIRAKTI

Olayın ardından Kadın Doğum Kliniği'nde görevli asistanlar idarenin taleplerine karşılık verilmemesi ve ortaya çıkan virüs vakası nedeniyle, işe gelmemek için rapor alırken, hastane yönetimi de hastanede bariyerli eldivenlerinin bulunmadığını doğruladı.

İHMALLER ZİNCİRİNE SORUŞTURMA

Rektörlük, soruşturma için Tıp Fakültesi Dekanlığı'na yazı yazarken, rapor alıp, hastaneye gelmeyen asistanlarla da görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmenin ardından asistanların pazartesi günü işbaşı yapacağı belirtildi.

HASTALAR TABURCU EDİLDİLER

Klinikte hekim ve asistan kalmayınca yataklı tedavi gören hastalar taburcu edildi. Bazı hastalar tedavilerinin devamı için kentteki başka hastanelere başvurdu. Hastane Diyarbakır’ın yanı sıra Mardin, Şırnak, Muş, Batman ve Siirt’ten ağır ve acil vakalara da hizmet veriyor.

HABER MERKEZİ

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde, HIV virüsü taşıyan hamile kadının sezaryen ameliyatına "koruyucu malzeme" olmadığı için girmek istemeyen görevli doktor ve asistanların ortaya çıkan skandal olayında ilginç gelişmeler yaşanıyor. Ameliyatı evden gelen bölüm sorumlusu yaptı, yardım eden 2 aylık asistanın eline iğne battı. Olayla ilgili harekete geçen Dicle Üniversitesi Rektörlüğü, klinik, icapçı doktor, asistanlar ve ameliyathane sorumluları hakkında soruşturma başlattı. Doktor ve asistanların amelliyata "koruyucu malzeme" olmadığı için girmek istemedikleri belirlendi.

Diyarbakır'da 6 yıldır takipli olan HIV virüslü kadın, geçen hafta doğum sancıları artınca yakınları tarafından bir hastaneye götürüldü. Hastane tarafından Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'ne sevk edilen kadın koruyucu malzeme olmadığı nedeniyle, önce kliniğe kabul edilmek istenmedi. Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül'ün de öğretim üyesi olduğu kliniğin HIV'li hastayı kabul etmek istememesi üzerine, hasta yakınları gidecek yerlerinin olmadığı ve sevkin buraya yapıldığını bildirmesi üzerine hastanın yatışı zorunlu olarak yapıldı. Klinikte yatan HIV'li kadın, doğum sancılarının iyice artması üzerine sezaryenle doğum için ameliyathaneye alındı.

ERKEK DOKTORLAR GİRMEDİ, KADIN DOKTOR VE ASİSTAN GİRDİ

Kadının ameliyatı için Yrd. Doç. Dr. F.M.F.'ye haber verildi; ancak doktor, iddiaya göre "koruyucu malzeme" olmadığını ifade ederek, ameliyata girmek istemedi. Bu sırada F.M.F. gibi diğer erkek doktor ve asistanlar da HIV'li kadının ameliyatına girmek istemeyince, kadın olan Doç. Dr. E.A. ve yine 2 aylık kadın asistan D.D., ameliyata girmeleri yönünde ikna edildiler. Ameliyathanede HIV'li kadına operasyon için hazırlıklar yapılırken, HIV gibi antiviral hastalıkların bulaşmasını engelleyen bariyerli eldivenler başta olmak üzere diğer korucuyu malzemelerin olmadığı ortaya çıktı. Bariyerli eldiven için hastane yönetimine haber verilirken, eldiveni temin etmek için, hastanelerde arıştırma yapıldı.

DEPOCU EVDEN GETİRİLDİ, BARİYERLİ ELDİVEN ALINDI

Ameliyatın başlamasına 10 dakika kala Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nden bariyerli eldiven olduğu belirlendi. Hastanede olmadığı belirtilen depo görevlisi, evinden getirilerek, tanesi 150 TL olan bariyerli eldiven alındı. Bariyerli eldivenin ameliyathaneye teslim edilmesiyle HIV'li kadının ameliyatına başlandı. HIV'li kadının kliniğe yatırılmasına ve operasyonuna karşı direnç gösterip, ameliyata girmeyen erkek doktorlar yerine bu görevi üstlenen 2 aylık asistan D.D.'nin parmağına opersyon sırasında kazayla iğne battı. HIV virüsü kapma ihtimali üzerine gözetime alınan D.D.'ye ilaç tedavisi uygulandı. 3 ay önce evlenen D.D.'ye, ilaç tedavisini evde sürdürmesi için izin verildi.

'ELDİVEN BARİYERLİ DEĞİL' İDDİASI

Dicle Üniversitesi'nin ameliyathanesinde olmadığı ortaya çıkan ve Kadın Doğum Hastanesi'nin deposundan alınan eldivenin bariyerli olmadığı için D.D.'nin eline iğne battığı ileri sürüldü. Olayın ardından Kadın Doğum Kliniği'nde görevli asistanlar idarenin taleplerine karşılık vermemesi ve ortaşa çıkan virüs vakası nedeniyle, işe gelmemek için rapor alırken, hastane yönetimi de hastanede bariyerli eldivenlerinin bulunmadığını doğruladı.  Getirilen eldivenin bariyerli olduğu; ancak buna rağmen iğnenin kazayla ele batmasını engelleyemeyeceği öne sürülerek skandalın üstü örtülmeye çalışıldı.

SORUMLULARI HAKKINDA SORUŞTURMA

Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'nce, HIV'li kadının klinikte yatmasına ve ameliyatına direnç gösterdikleri iddiasıyla klinik sorumlusu, operasyonu gerçekleştirmek zorunda olmasına rağmen ameliyata girmeyen icapçı doktor (nöbeti hastane yerine evde tutan ve her an hastaneden çağrılmayı bekleyen doktor) ve asistanlar ile ameliyathanede gerekli malzemelerin eksikliğini hastane yönetimine zamanında bildirmedikleri öne sürülen, görevliler hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın idarenin zafiyetini örtmeye yönelik olduğu iddia edildi.

Rektörlük, soruşturma için Tıp Fakültesi Dekanlığı'na yazı yazarken, rapor alıp, hastaneye gelmeyen asistanlarla da görüşme gerçekleştirdi. Yapılan görüşmenin ardından asistanların pazartesi günü işbaşı yapacağı belirtildi.

HASTALAR TABURCU EDİLDİ

Klinikte hekim ve asistan kalmayınca yataklı tedavi gören hastalar taburcu edildi. Bazı hastalar tedavilerinin devamı için kentteki başka hastanelere başvurdu. Hafta sonu ve yılbaşı tatilinin araya girmesiyle birlikte hastalar mağdur oldu. Dicle Üniversitesi Hastanesi, Diyarbakır’ın yanı sıra Mardin, Şırnak, Muş, Batman ve Siirt’ten ağır ve acil vakalara da hizmet veriyor. Kadın Doğum Bölümü’nde ise 2 profesör, 3 doçent, 2 yardımcı doçent, 2 başasistan ve 20 asistan görev yapıyor.

BARİYERLİ ELDİVENİN KULLANILMASI

Öte yandan Sağlık Bakanlığı'nın 'Sağlık Çalışanların Sağlığının Korunması ve Kişisel Koruyucu Malzemeleri Kullanma Talimatı'na göre, bariyerli eldiven kullanılması gereken durumlar şöyle: 

* Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastaları ile HIV pozitif-hastalara yapılacak her tür invaziv işlemden önce.

* HCV ya da HIV pozitif hastalarda cerrahi girişimlerde.

* Tansiyon ölçümü, ateş ve nabız ölçümü, subkutan ve intramüsküler enjeksiyon, hastanın giydirilmesi, banyo yaptırılması, hastanın taşınması ve nakli, sekresyonsuz göz/kulak muayenesi, kan sızıntısının olmadığı damar yolu kontrolü gibi hastanın vücut sıvı ve sekresyonları ile temas olasılığının olmadığı direkt hasta teması gerektiren işlemlerde.

* Telefon kullanımı, hasta dosyası/günlük notların doldurulması, hastaya oral tedavi verilmesi, hastaya yemeğinin verilmesi/toplanması, yatak takımlarının değiştirilmesi, non-invaziv mekanik ventilasyon aletlerinin takılması, oksijen kanülünün takılması gibi hastanın vücut sıvı ve sekresyonları ile temas olasılığının olmadığı indirekt hasta teması gerektiren işlemler.

Kaynak: Diyarbakır Söz