HÜDA PAR’dan Perinçek’e ‘Öcalan’ göndermeli yanıt.

Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek katıldığı canlı yayında “HÜDA PAR ile iş birliği bir cinayet ve gaflettir” dedi. Perinçek HÜDA PAR’ı “bölücü” diye adlandırdı. Aynı programda konuşan HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı ise ayna bak dercesine, “HÜDA PAR gerçekten terör örgütü olsaydı partimizle ilgili hezeyanlarını ifade eden genel başkandan da en azından bir çiçeği hak etmiş oldurduk” yanıtı gelmesi dikkat çekti.

HÜDA PAR’dan Perinçek’e ‘Öcalan’ göndermeli yanıt.

Hüda Par’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminde “cumhur ittifakıyla” hareket edeceklerini duyurması, Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek’te rahatsızlık yarattı. Perinçek, “HÜDA PAR ile iş birliği bir cinayet ve gaflettir” diyerek, “bölücü” suçlamasında bulundu.  Aynı programda konuşan HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı ise “HÜDA PAR gerçekten terör örgütü olsaydı partimizle ilgili hezeyanlarını ifade eden genel başkandan da en azından bir çiçeği hak etmiş oldurduk” yanıt verdi.

HÜDA PAR’IN CUMHUR İTTİFAKI

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tv100’de katıldığı canlı yayında Hür Dava Partisi'nin (HÜDA PAR) Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleme kararını değerlendirdi.

“Burada akıl nerede, fikir nerede? Oy nerede? Hiçbir zaman bunu Türk milletine kabul ettiremeyeceklerdir. MHP’nin ne yaptığı çok şaşırtıcı. Böyle bir şeye nasıl evet diyorlar? PKK’ye evet demekle HÜDA-PAR’a evet demek arasında hiçbir fark yok. Birbirleriyle kavga ediyorlarmış. O kavgaları bölücülüklerini örtbas etmeye yaramaz.

Şeyh Said ve Seyit Rıza'yı destekliyor. PKK'den program olarak hiçbir farkı yok. Sonuç itibariyle bir bu eksikti meclisimizde. Ne güzel PKK var TBMM'de bir de HÜDA-PAR olsun. Her boyayı boyadık. Destek olmalarına karşı değilim. Her isteyen Cumhur İttifakına destek verebilir. Ama onunla seçim işbirliği seçim ittifakı bir gaflettir ve cinayettir. Bu nedir? Meclise bir tane terör örgütü yetmiyor PKK, öbür terör örgütünü ve onların uzantılarını meclise taşıyalım. İyice meclisin canına okuyalım. Böyle bir şey olmaz.”

PERİNÇEK ADAYLIĞINI İLAN ETTİ

Perinçek, "PKK'nin partisine 540 milyon lira ödeyen Türk devletini bu zaaftan kurtarmak için Cumhurbaşkanı adayıyım" dedi.

HÜDA PAR’DAN ANLAMLI YANIT

Aynı programa konuk olan HÜDA PAR Sözcüsü Serkan Ramanlı ise, kısaca Perinçek’e yanıt verdi.

Ramanlı, “HÜDA PAR gerçekten terör örgütü olsaydı bugün TV100 programlarında partimizle ilgili hezeyanlarını ifade eden genel başkandan da en azından bir çiçeği hak etmiş oldurduk. Bize de bir çiçek vermiş oldurdu” diye konuştu.

“Partimizin yasa dışı örgütlerle, terör örgütleriyle özdeşleştirilmesi kabul edilebilecek bir durum değil” diyen Serkan Ramanlı, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

DOĞRU BİLDİĞİMİZ YOLDAYIZ

“HÜDA PAR, mevcut anayasaya ve yasalara mevcut olarak kurulmuş bugüne kadar anayasa denetiminden de geçmiştir. Hiçbir biçimde yargısal olarak muhatap olmamış partidir. Bugün Türkiye’de siyaset sahnesinde varlık gösteren ve seçimlere katılmaya çalışan siyasi partiler gibi değiliz. 10 yıldır kendi parti programımız ve kendi siyasi anlayışımız çerçevesinde halkın temsiliyetini kazanmaya çalışıyoruz. Siyasi rakiplerimiz kadar maddi imkanlarımız olmayabilir, arkasında ciddi sermayeler olan partilerle eşit şartlarda mücadele etmiyor olabiliriz ama biz doğru olduğunu bildiğimiz çizgimizi istikrarlı bir şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz.”

Serkan Ramanlı, “Biz yanlışa yanlış; doğruya doğru dedik. Biz klasik anlamda bilindik şekliyle diğer muhalefet partileri gibi iktidarın doğrularına da çamur atma anlayışını hiçbir zaman benimsemedik. 2023 seçimlerinde bizim temel hedefimiz Meclis’te bir temsiliyet elde edebilmek. Yüzde 7 seçim barajı bile hakkaniyetten uzak. Rekabeti bir anlamda bozuyor” dedi.

YAKIN BİR GEÇMİŞTE TEKLİF SOMUTLAŞTI

Ramanlı, “Sayın Cumhurbaşkanımızın birkaç ay evvel Sayın Genel Başkanımız ile yaptığı görüşmede seçimlere birlikte katılma teklifi olmuştu. Yakın bir geçmişte bu teklif somutlaştı ama nasıl olacağı konusunda verilmiş bir karar mevcut değil. Biz cumhurbaşkanlığına aday olan adaylar arasından millete daha iyi hizmet edeceğini düşündüğümüz bir adayı tercih etme konusunda kamuoyuyla paylaştık ve bu kişinin Sayın Cumhurbaşkanı olması gerektiğini düşündük ve bunu paylaştık” diye ekledi.

HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’nun “Hizbullah’ı terör örgütü olarak görmüyorum” sözlerini de değerlendiren Ramanlı, “Sayın Genel Başkanımız ne dediyse partimizin resmi görüşü de odur” şeklinde yanıt verdi.

PERİNÇEK İLE ÖCALAN GÖRÜŞMESİ

Doğu Perinçek, 2000’e Doğru dergisinin genel yayın yönetmeniyken, Ekim 1989 ve Nisan 1991’de PKK lideri Abdullah Öcalan ile iki kez görüşmüştü. Görüşmelerden birinde Öcalan’ın Perinçek’e çiçek verirken fotoğrafları çekilmişti. Perinçek, yıllar sonra o fotoğraf hakkında “Ben oraya gittim ve bana tarladan gelincik toplayıp verdi. Ne yapsaydım?” demişti.

Kaynak: Diyarbakır Söz