İmralı heyeti devrede

Abdullah Öcalan ile görüşen ve Kürt Ulusal Konferansına ilişkin görüşlerini alan HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Leyla Zana Erbil'e geçti. Heyete KNK Eş Başkanı Nilüfer Koç da eşlik edecek. Sırrı Süreyya Önder, Kürt ulusal konferansına her zamankinden daha yakın olduklarını iddia etti.

İmralı heyeti devrede

 Abdullah Öcalan ile 5 Mart tarihinde görüşen HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve HDP Milletvekili Leyla Zana, Öcalan'ın mesajlarını Federe Kürdistan Başkanı Mesut Barzani ve YNK Lideri Celal Talabani'ye iletmek üzere bugün Erbil'e geçti.

>Heyete KNK Eş Başkanı Nilüfer Koç'da eşlik edecek. Heyet burada Barzani ve Talabani ile yapacakları görüşmelerin yanı sıra bölgedeki diğer siyasi oluşumlarla da görüşmelerde bulunacak. Heyetin ayrıca Kürdistan Federe Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Kürdistan Parlamentosu Başkanı ve Başkanlık divanı üyeleri ile bir araya gelerek durum değerlendirmesi yapacak.

>ÖCALAN'IN MEKTUPLARI

>Öcalan'ın mektubunda Kürtler arası ilişkiye ve bunun tarihsel önemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu ve Kürtlerin karşı karşıya bulunduğu DAİŞ tehdidi başta olmak üzere tehlikelere dikkat çektiği, ayrıca KDP ve YNK'ye yönelik sıcak mesajlarda bulunduğu öğrenildi.

>ULUSLARARASI KONFERANS

>Gidişlerini değerlendiren ve Kürdistan Ulusal Konferansına ilişkin şimdiye kadar yapılan girişimleri hatırlatan Sırrı Süreyya Önder, "Diyebilirim ki, bu ziyaretimiz Konferanstan önceki son görüşme olabilir. Bu anlamıyla Konferansa her zamankinden daha yakınız" dedi. Önder, ayrıca Kürt oluşumlarının da ulusal konferansın ve ittifakın bilincede olduklarını söyledi.

>Heyet görüşmelerden sonra yeniden durum değerlendirmesi yapmak ve Kürdistan Federe Bölgesindeki siyasi yapıların mesajlarını iletmek üzere yeninden İmralı'ya giderek Öcalan ile görüşmeleri bekleniyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz