Görüş Bildir

İş bitiriciler faka bastı

DİYARBAKIR'da kendilerini istihbarat ve MİT mensubu olarak tanıtıp, KHK'lar ile ihraç edilen kişileri dolandırdıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 kişiden 3'ü, tutuklandı.

Diyarbakır'da kendini istihbarat ve MİT görevlisi olarak tanıtıp vatandaşları dolandıran silahlı suç örgütüne eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda gözaltına alınan 9 kişiden 3'ü sevk edildiği adli makamlarca tutuklanırken, 6 şüpheli şahıs adli kontrol kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

DOLANDIRICIMIK YAPTILAR

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince haksız kazanç sağlamak amacıyla kurulan ve nitelikli dolandırıcılık, 6136 SKM, tehdit, iftira suçlarında faaliyet gösteren silahlı suç örgütüne yönelik yürütülmekte olan soruşturma kapsamında operasyon yapıldı. Örgüt mensuplarının; gerek adli mercilerce, gerekse kolluk kuvvetlerince haklarında işlem yapılan şahıslar ile çeşitli suçlardan veya KHK kapsamında özel güvenlik kimliği iptal edilerek işine son verilen şahısları tespit ettikleri, bu şahıslarla ya da yakınları ile iletişime geçerek adliyede ve emniyet içerisinde tanıdıkları bulunduğunu söyleyerek kendilerinin istihbarat ve MİT görevlisi olarak tanıttıkları, bu vesileyle şahısların güvenlerini kazanarak vatandaşları dolandırmak suretiyle yüksek meblağda haksız kazanç elde ettikleri ve bu kapsamda birçok kişinin mağdur olduğu tespit edildi.

9 ŞÜPHELİDEN 3'Ü TUTUKLANDI

Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Bahse konu suç örgütüne yönelik 22 Ocak 2018 günü ilimizde eş zamanlı olarak yapılan operasyon neticesinde 9 şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır. 25 Ocak 2018 günü Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilen şahıslardan 3’ü çıkarıldığı adli mercilerce tutuklanmış, 5 şüpheli şahıs adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır. 1 şüpheli şahsın ise belirtilen suç örgütü ile irtibatlı olarak 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti' suçundan faaliyet yürüttüğünün tespit edilmesi üzerine şahsa 'uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti' suçundan ayrıca işlem yapılmış ve sevk edildiği adli mercilerce adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır" denildi.

TELEFON DOLANDIRICISI

Öte yandan,  Telefonda kendisini polis olarak tanıtarak terör bahanesiyle Kütahya'daki bir doktoru 83 bin lira, Batman'daki çiftçiyi 183 bin lira dolandırdığı iddiasıyla Adana'da yakalanan şüpheli tutuklandı.

Kütahya'da 61 yaşındaki kadın doktor A.A, bir kişinin telefonla kendisini arayıp polis olarak tanıttıktan sonra dolandırdığını anlattı.

Terör örgütlerince adına banka hesapları açıldığı ve para aktarıldığı yalanıyla korkutulduğunu belirten A.A, şüphelinin verdiği banka hesabına 83 bin lira yatırdığını söyledi.

BATMANLİ ÇİFTÇİNİN YAŞADIĞI

Batman'da çiftçilik yapan 63 yaşındaki M.G. de aynı yöntemle kandırılarak kendisine verilen hesap numarasına 183 bin lira yatırdığı iddiasıyla polise başvurdu.

Polis ekipleri, yaptıkları araştırmada doktor ve çiftçinin, Adana'da yaşayan Kemal A'nın (20) hesabına para yatırdıklarını belirledi.

Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, şüpheliyi merkez Seyhan ilçesi Mücahitler Caddesi'nde gözaltına aldı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen zanlı tutuklandı.
Etiketler: | | |