İyi Parti İstanbul il başkanlığına saldırı değil hırsız kovalaması

İyi Parti İstanbul il başkanlığına dün saat 10.30 sularında isabet eden kurşunun silahlı saldırı olabileceği varsayıldı ancak daha sonra yapılan araştırmalar ve silah sıkanın yakalanması sonucu olayın bir silahlı saldırı değil, hırsız kovalaması sonucu olduğu ortaya çıktı.

İyi Parti İstanbul il başkanlığına saldırı değil hırsız kovalaması

AKŞENER ERDOĞAN’I HEDEF ALDI

Öte yandan, Polisin incelemesi sürerken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, korumasız ve sivil araçla il başkanlığına gelerek bilgi aldı.  Daha sonra açıklama yapan Akşener'in yanında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP Sözcüsü Faik Öztrak ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Buğra Kavuncu da yer aldı.

Akşener, "Öncelikle seçime 1,5 ay kala ve Sayın Cumhurbaşkanı demem lazım ama Cumhurbaşkanları böyle konuşmazlar, Recep beyin üçüncü tehdidi üzerine partimiz hem birinci kattan üçüncü kattan, ben bir eski içişleri bakanı olarak konuşuyorum kurşunlamıştır. Bunun anlamı şu; daha önce dendi bana 'Bugünler iyi günlerin daha neler göreceksin' linçe uğradım. 'Sen bu işleri yanlış yapıyorsun bayan' dendi, evim basıldı. Bu defa da 'Beni kendinle uğraşmaya mecbur bırakma, beni kendinle uğraştırma' denildi, bugün de partimizin İstanbul il başkanlığı iki yerden kurşunlanmıştır. Türkiye bir kabile devleti olamaz. Bu ucube sistem üzerinden yönetilemez. Siyasi partilerin seçime 1,5 ay kala korkutulmaya çalışılması kabul edilemez. Biz korkmayız bu başka bir şey ama bu seçmene yapılan büyük bir haksızlık, büyük bir hakarettir. Aziz milletim size sesleniyorum; bu ucube sistemin devamı halinde bugün bize, yarın size. Meral Akşener'i korkutacak adam anasının karnından doğmadı. Allah'tan başka bir kişiden korkuyorsam eğer Allah beni kahretsin" dedi.

DAVUTOĞLU ZİYARETİ

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu "geçmiş olsun" ziyaretinde bulundu.   Saldırının ardından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i telefonla arayarak dayanışma içerisinde olduklarını ifade ettiğini aktaran Davutoğlu, "İYİ Parti'ye yapılan bu alçakça saldırı sadece bir siyasi partiye yapılmış değildir. Bu saldırı demokrasimize, hukuk düzenimize ve Millet İttifakı olarak hepimize yapılmış bir saldırıdır." dedi.

İşleyen bir süreç olduğunu dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti: "Dikkat ediniz. Sayın Akşener'e daha önce açık bir şekilde Cumhurbaşkanı'nın 'Bunlar iyi günler.' dediğini hatırlayalım. Evine baskın yapıldığını hatırlayalım. Bunların cezasız kaldığını gördüğümüzde, yine Genel Başkan Yardımcımız Sayın Selçuk Özdağ'a bir cuma namazına giderken sokak ortasında yapılan saldırıda da yine saldırganların ceza almadan kurtulduğunu gördüğümüzde, bir sürecin işlediğini fark ediyoruz. Bugün şu saatler aynı zamanda Sinan Ateş'in katledilmesinin üzerinden 13 hafta, 91 gün, 2 bin 684 saatin geçtiği bir süreç. Yani birileri şu mesajı vermek istiyorsa 'Biz istediğimizi cezalandırırız, hoşumuza gitmeyen açıklamalar yapan siyasi liderleri tehdit ederiz, farklı düşünen siyasi partilere yönelik tahriklerde bulunuruz ve seçim atmosferini kirletiriz.' diyorlarsa bizim de onlara mesajımız açık ve nettir. Kirletemeyeceksiniz, korkutamayacaksınız ve 14 Mayıs günü Türkiye'de büyük bir siyasi değişim yaşanacak. Bu siyasi değişim de sadece bir iktidar değişimi olmayacak, bir sistem değişimi olacak. Hukuk düzeninin yok edildiği, faili meçhullerin neredeyse günlük olarak görüldüğü bir hukuksuzluk düzeninden gerçek bir adalet, hukuk düzenine geçilecek."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a seslenen Davutoğlu, "Açık ve örtülü şekilde yaptığınız tehditlerle provakatif saldırılara zemin hazırlıyorsunuz. Şiddet bir kültürdür, bir anda ortaya çıkmaz. İklimi müsait olduğunda herkes fikrini, düşüncesini, mensubiyetini beğenmediği kişilere karşı saldırıya geçer. 70'li yıllarda biz bunu gördük. Bu şiddet kültürü maalesef bugün topluma sadece belli odaklarca değil, iktidar sahiplerince yayılıyor. Bir kez daha uyarıyorum Sayın Erdoğan'ı; Kritik bir seçime gidiyoruz, çıkın ve açık bir şekilde İYİ Parti'ye yönelik saldırıyı kınayın ve bunun failleri kimse bulun. Aksi takdirde 'Kendinizi bana muhatap etmeyin.' gibi üstü örtülü tehditlerle yaptığınız saldırılar sonrasında ortaya çıkan bu iklimden bizzat sorumlu olursunuz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Diyarbakır Söz