Görüş Bildir

Kadınlar istasyon meydanına çıkıyor

Kadınlar istasyon meydanına çıkıyor

Diyarbakır'da kadınlar, 8 Mart'ı İstasyon Meydanı'nda yapılacak miting ile kutlayacak. Bu yıl karanfil yerine kadınların yaptığı bileklikler dağıtılacak.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bu yıl çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Diyarbakır’da kadınlar, bu yıl karanfil yerine yaptıkları bileklikleri dağıtacak. Bunun için Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti kadınlar, bileklik yapmak için Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma, Birlik ve Kültür Derneği’nde (MEBYA-DER) bir araya geldi. Kadınlar bileklik yapım çalışmalarını sürdürürken, kısa bir açıklama yapan TJA aktivisti Medine Efe, kadın emeğinin görülmesi için 8 Mart etkinleri kapsamında bileklik dağıtacaklarını söyledi.

'EL EMEĞİMİZLE BİLEKLİK YAPIP DAĞITACAĞIZ’

Efe, her sene 8 Mart için yapılan ön çalışmalarda dağıtılan karanfiller yerine bu yıl kadınların yaptığı bileklikleri dağıtma kararı aldıklarını belirterek, “Bileklikleri hem cezaevindeki kadınlara hem de emekçi kadınlara dağıtacağız. Bileklik yaptığımız taşları Mardin’den istedik. Kadın arkadaşlarımıza da çağrıda bulunarak burada toplandık. Bu çalışma hem kadınlarda hediye olarak kalması hem de kadın  emeğinin görünür kılınması için yapıldı” ifadelerini kullandı.

KADINLARA ÇAĞRI

Kadınlara çağrıda bulunan Efe, “8 Mart Dünya Kadınlar Gününde İstasyon Meydanı'nda, rengimizle, sesimizle, zılgıtlarımızla toplanalım. 8 Mart bizim için çok önemlidir. Kadınlara, gençlere çağrıda bulunuyoruz; gelin bize katılın, 8 Mart’ı kitlesel bir şekilde kutlayalım” dedi.
Etiketler: |