Görüş Bildir

Kandil için arabulucu

Kandil için arabulucu

IRAK Devlet Başkanı Celal Talabani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) yakınlığı ile bilinen internet sitesi, son 1 ayda Türkiye ve PKK arasında yeniden artan çatışmalar nedeniyle Kürt liderin yeniden devreye girdiği ve çift taraflı ateşkes sağlanması için geçmişte olduğu gibi diplomatik çalışmalar başlattığını öne sürdü.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği'nin (KYB) sözcüsü Azad Cündiyani, Talabani'nin PKK'yı ateşkes ilan etmesi için ikna etmeye çalıştığını iddia etti.

PKK'YA ATEŞKES İLANI İÇİN

Cündiyani, KYB'nin resmi sitesinde yayımlanan açıklamasında, "Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, ateşkes ilan etmesi konusunda ikna etmek amacıyla PKK ile görüşüyor. Türk ordusuyla, PKK arasında çıkan çatışmalardaki kan duruncaya kadar Talabani'nin girişimleri devam edecek. Bu çabanın neticeleri yakın bir zamanda ortaya çıkacaktır. Talabani iki taraf arasında bir köprü vazifesi görüyor. Kendisi, barışçıl çözümlerin iki tarafı birbirine yakınlaştıracağına inanıyor" dedi.

                              

TALABANİ DEVREYE GİRDİ

 

Şiddet ve savaşın iki taraf arasındaki anlaşmazlıkları daha da kötü bir hale getireceğini kaydeden Cündiyani, açıklamasında, "Türk ordusuyla, PKK arasındaki çatışmalar, Kuzey Irak ve Irak'ın genelini doğrudan ya da dolaylı olarak etkiliyor. Bu yüzden Talabani, bölgede şiddetin sona ermesi ve barışçıl çözümlerin kökleşmesi için çaba harcıyor" ifadesini kullandı.

DİPLOLATİK GÖRÜŞMELER

İnternet sitesi Türkiye ve PKK arasında son bir ayda artan çatışmalar nedeniyle Celal Talabani'nin geçmişte olduğu gibi diplomatik girişimlere başladığı ve çift taraflı ateşkes için çalışmalarda bulunduğunu savundu.

ATALAY, "SİLAH BIRAKMA GÜNDEMDE VAR" DEMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, katıldığı bir televizyon programında, farklı bir dönemde bulunulduğunu kaydederek, şöyle dedi: "Talepler, görüşmeler var. Silah bırakmaya, teslim almaya kadar giden görüşmeler var. Yani bütün bunlar çalışmaların görüşmelerin içinde. Bizim en önemli şeyimiz bu silahın bırakılması. Orada, Kuzey Irak’ta terör örgütünün silah bırakması, o daha önce de açıklandı. Başbakan da Mesud Barzani Barzani ile görüşmesinden sonra açıkladı. Silah bırakılması ve o bölgenin terörden arındırılması. Bizim talebimiz o."
Etiketler: | | |