Kandil'den örgütün Avrupa yapılanmasına uyarı

Kandil'deki PKK/KCK'nın sözde üst yönetiminin, Avrupa alanındaki örgüt mensuplarına Hindistan, Afrika ve ABD’ye yönelik çalışma yapması talimatı verdiği öğrenildi.

Kandil'den örgütün Avrupa yapılanmasına uyarı

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Türkiye’nin düzenlediği sınır içi ve sınır ötesi operasyonlarla ağır kayıplar veren PKK/KCK'nın Kandil'deki sözde üst yönetimi, Avrupa alanındaki örgüt yapısını uyarırken; Hindistan, Afrika ve ABD’ye yönelik çalışma yapılması talimatı verdi. 

AVRUPA YAPILANMASINA UYARI

PKK üst yönetimi ayrıca Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Uluslararası Af Örgütü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, CPT, OPCW, IPPNW gibi kurumların örgüt lehine kararlar alması için yapılan çalışmaların artırılmasını da istedi. Avrupa kadrolarına, bu kurumlara baskı yapılabilmesi için kurumların rolü, misyonu, bağlı oldukları devlet veya kurumlar ile finansmanını sağlayanlar hakkında bilgi toplanması talimatı verildi.

TÜRKİYE ZİYARETİ PLANLARI

Örgüte destek veren Avrupalı parlamenter ve avukatların da 2023 yılında örgüt elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşebilmek için Türkiye'yi ziyaret etme planları olduğu öğrenildi.

Öte yandan, PKK ile iltisaklı şüphelileri Türkiye’ye iade edilme korkusu sardığı öğrenildi. 2 Aralık 2022’de İsveç’ten sınır dışı edilen Mahmut Tat'ın Türkiye’ye iade edilmesinin diğer örgüt mensuplarında çekincelere neden oldu belirtildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz