Görüş Bildir

Karantina

Karantina

Ergani'de kuduz vakası tespit edilen 3 köyde karantina uygulaması başlatıldı.

Ergani ilçesinde büyükbaş hayvanlarda görülen Nodüler Ekzantemi Hastalığı (LSD) sebebiyle bazı bölgelere hayvan giriş çıkışları yasaklandı.

Edinilen bilgiye göre, Demirli, Karaburçak ve Selmen köylerinde köpeğin kuduz belirtileri göstermesi üzerine köylüler, durumu Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'ne bildirdi.  Demirli, Karaburçak ve Selmen, köyündeki kuduz şüphesi bulunan köpek tarafından ısırılan büyükbaş hayvan telef oldu.

KUDUZ PANİĞİ YAŞANIYOR

Köpeklerden alınan numuneler, Elazığ Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'ne gönderildi. Köpeklerin kuduz olduğunu köylerinde ortaya çıkması üzerine 3 köy karantinaya alındı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, üç köydeki hayvanların aşılanarak köylere giriş ve çıkışların kontrol altına alındığı bildirildi.

Köy sakinlerinin İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerince sağlık kontrolünden geçirildiği kaydedilen açıklamada, ''Kuduz belirtileri görülen bu tür vakalar vatandaşlarımız tarafından tespit edildiği takdirde müdahale edilmeden ve zaman kaybetmeden müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir'' denildi.

LSD KARANTİNASI

Öte yandan, Büyükbaş hayvanlarda görülen Nodüler Ekzantemi Hastalığı (LSD) sebebiyle bazı bölgelere hayvan giriş çıkışları yasaklandı.

Halk arasında "sığır çiçeği" olarak bilinen LSD hastalığı nedeniyle Olgun, Azıklı, köylerinde büyükbaş hayvan telef oldu.   Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekiplerince yapılan incelemede, Olgun, Azıklı büyükbaş hayvanda hastalık tespit edildi.

Bunun üzerine ekipler, hastalığın görüldüğü köylerde, yerleşim yeri ve bölgeyi içine alacak şekilde 10 kilometre yarıçaplı alanı karantinaya aldı.
Etiketler: | | |