Görüş Bildir

Kasım ayında 29 kadın katledildi

Kasım ayında 29 kadın katledildi

KCDP’nin Kasım ayı raporuna göre, 29 kadın katledildi, 10 kadın şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Kasım 2021 erkek şiddeti raporunu açıkladı. Rapora göre, Kasım ayında 29 kadın katledildi, 10 kadın şüpheli şekilde yaşamını yitirdi. 29 kadından 10’unun hangi gerekçeyle katledildiği öğrenilemedi, 13 kadın evli olduğu erkek ya da akrabası tarafından, boşanmak istediği, barışmayı reddettiği, evlenmeyi reddettiği, ilişkiyi reddettiği gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi gerekçesiyle katledildi.

KATİL EN YAKINLARI

Rapora göre, 29 kadının 10’u evli olduğu erkek, 5’i birlikte olduğu erkek, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek, 4’ü boşandığı erkek, 2’si akraba, 2’si babası, 1’i kardeşi, 1’i oğlu, 2’si tanıdık birisi tarafından katledildi. 1 kadının ise ölümüne sebep olan kişilerin durumu tespit edilemedi.

CİNAYET EVLERDE YAŞANIYOR

Kadınların 20’si evinde, 4’ü dışarıda, 3’ü işyerinde, 1’i de arazide katledildi. 1’inin ise katledildiği yer tespit edilemedi. Kasım ayında katledilen kadınların yüzde 69’u evlerinde katledildi. Raporun devamında şu tespitte bulunuldu: "15 kadının hangi 'bahaneyle' öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur.”
Etiketler: |