Görüş Bildir

Kayaalp’in beraatı onandı

İstinaf Mahkemesi, "Cinsel taciz", "Cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan yargılanan MHP Diyarbakır eski İl Başkanı Cihan Kayaalp'in beraat kararını onadı.

Kayaalp’in beraatı onandı

Diyarbakır’da E. A. adlı çocuğa alıkoyarak, defalarca cinsel saldırıda bulunduğu iddiasının ardından görevden alınan MHP Diyarbakır eski İl Başkanı Cihan Kayaalp’ı yargılayan Diyarbakır 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği beraat kararı, Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı. Savcılık ve tarafların "Cinsel taciz", "Cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından verilen beraat kararına karşı itirazlarını inceleyen Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7'nci Ceza Dairesi, tüm tarafların başvurularını reddetti.

BARO DA İTİRAZ ETMİŞTİ

Diyarbakır Barosu Çocuk Hakları Merkezi'nin istinafa başvuru hakkı bulunmadığı için talebini reddeden 7'nci Ceza Dairesi, deliller ve mahkemenin soruşturma sonuçlarına göre mahkemede oluşan kanaat ve takdire göre mahkemenin kararında usul ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna vardı.

"Cinsel taciz" yönünden kesin olmak üzere istinaf talebini reddetti. "Cinsel taciz" yönünde temyiz yolunu kapatan Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi 7'nci Ceza Dairesi, "Cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarında ise temyiz yolu açık olmak üzere, istinaf başvurusunun reddine karar verdi. 7'nci Ceza Dairesi, istinaf başvurusunun reddi kararını oybirliğiyle aldı.

BİREYSEL BAŞVURU HAZIRLIĞI

"Cinsel taciz" suçundan kesin ret kararı nedeniyle Yargıtay'a başvurma yolunun kapanması nedeniyle çocuğun avukatları, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda, "Cinsel istismar" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından Yargıtay'a itirazda bulunmaya hazırlanıyor.

Etiketler: