Görüş Bildir

KHK'liler işe iade talep etti

KHK'liler işe iade talep etti

KESK, Diyarbakır'da düzenlediği eylemlerle KHK'lerle işlerinden atılan üyelerinin iadelerini talep etti.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Diyarbakır'da düzenlediği eylemlerle KHK'lerle işlerinden atılan üyelerinin iadelerini talep etti.

KESK Diyarbakır Şubeler Platformu, KHK ile ihraç edilen eğitimcilere ilişkin Eğitim Sen 1 Nolu Şube’de basın açıklaması yaptı. Açıklamanın yapıldığı salonda "KHK'lar gidecek biz işimize geri döneceğiz" yazılı pankart açıldı. Açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır 2 Noli Şube Eşbaşkanı Zuhal Sezer, OHAL KHK’leri ile MEB’den 34 bin 393 kişinin ihraç edildiğini hatırlattı.

'KARARLAR YASADIŞIDIR’

Sezer, oyalanmadan haksız hukuksuz ihraçların görevlerine iade edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Herkesin çok iyi bildiği gibi, hukuken somut delillere, yargı kararlarına, mevzuata uygun yürütülen idari soruşturmalara dayanmayan tüm kararlar yasa dışıdır. Bu nedenle KHK ihraçlarının hukukla, adaletle açıklanacak hiçbir yanı yoktur. Kamuda yaşanan ihraçların niteliğine, kararların alınış şekline, ihraç edilenlere ‘savunma hakkı’ bile tanınmamasına bakıldığında OHAL ve KHK’lara gerekçe olarak gösterilen ‘darbecilerle mücadele’ söyleminin gerçeği yansıtmadığı açıktır" ifadelerini kullandı.

'YASAL ENGEL YOK'

Eğitim emekçileri hakkında yürütülen soruşturmalara dikkat çemen Sezar, "Bugüne kadar haklarında soruşturma yürütülen ve savcılıklar tarafından takipsizlik kararı verilen, aralarında Eğitim Sen üyelerinde bulunduğu, on binlerce eğitim ve bilim emekçisinin görevlerine geri dönmesinin önünde herhangi bir yasal engel yoktur. Bu açık gerçeğe rağmen, arkadaşlarımızın görevlerine başlatılmaması hukuksuzluğun geldiği noktayı göstermektedir. Mahkeme ve AİHM kararı olmasına karşın yargı kararlarının yok sayılması, hukuka ve demokrasiye karşı açık bir meydan okuma anlamına gelmektedir" dedi.
Etiketler: | |