Görüş Bildir

Köprüdeki kız Gülistan çıktı

Tunceli'de Sarı Saltuk Köprüsü üzerinde çömelmiş bir vaziyetteyken yoldan geçen bir aracın güvenlik kamerasına yansıyan kişinin, kayıp olarak aranan üniversite öğrencisi Gülistan Doku (21) olduğu tespit edildi. Doku'nun bulunması için 100 kişilik ekip arama çalışmalarını sürdürüyor.

Munzur Üniversitesi Tunceli Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Bölümü 2'nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak günü kaldığı yurttan çıktıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. Doku'nun Diyarbakır'da yaşayan ailesi Tunceli'ye gelerek, kızlarının kaybolduğu ihbarında bulundu. Polis ve jandarma ekipleri arama çalışması başlatırken, bazı kişiler, Gülistan Doku'yu en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarısaltuk Viyadüğü'nde görüldüklerini ifade etti.

100 KİŞİLİK EKİP ARIYOR

Bunun üzerine ekipler, baraj gölünde ve karada arama çalışması başlattı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) görevlileri, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'nde görevli dalgıçlar, Deniz Kuvvetleri, Jandarma Sualtı Arama Kurtarma (JAK), Polis Özel Harekat ve bugün bölgeye ulaşan Ankara, Diyarbakır, Konya büyükşehir belediyeleri bünyesindeki itfaiye personelinden oluşan 100 kişilik ekip, Gülistan'ın arama çalışmalarını sürdürüyor.

DERİNLİĞİ 21 METREYİ AŞIYOR

Uzunçayır Baraj Gölü kıyı şeridi ile derinliğin yer yer 21 metreyi aştığı Dinar Deresi çevresinde yoğunlaştırılan çalışmalara, Deniz Kuvvetleri ile Jandarma Genel komutanlıkları personeli kameralı su altı robotlarıyla, Kayseri Turkuaz Doğa Sporları ve arama Kurtarma Derneği üyeleri de su altı kamerasıyla destek veriyor.  Polis ve jandarmanın dedektör köpekleri ve drone ile arazide aramalarını sürdürdüğü çalışmaların 14'üncü gününde, Gülistan Doku'ya ait herhangi bir ize rastlanmadı.  Arama çalışmalarının sürdüğü bölgeye İl Emniyet Müdürü Yılmaz Delen ile gelen Vali Tuncay Sonel, AFAD İl Müdürü Cem Erdoğan'dan bilgi aldı.

GÜLİSTAN OLDUĞU NETLEŞTİ

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Gülistan Doku'nun kaybolmasıyla ilgili yürütülen soruşturma da sürüyor. Soruşturma kapsamında Tunceli Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Doku'nun telefon sinyalinin kesildiği 5 Ocak 2020 Pazar günü 12.00- 13.00 saatleri arasındaki Tunceli-Elazığ karayolu Dinar Deresi Sarı Saltuk Viyadüğü'nden geçen bütün araçların plakaları Plaka Tanıma Sistemi (PTS) kayıtlarına bakılarak tespit edildi. Ekiplerin, araç sürücüleriyle yaptığı görüşmede, saat 12.24'te, Pertek ilçesinden Tunceli'ye gelen bir aracın kamerasına Sarı Saltuk Köprüsü’nden geçerken bir kişinin yansıdığı belirlendi. Kadın olduğu tespit edilen bu kişinin, köprü üzerinde çömelmiş vaziyette durduğu görüldü. Görüntüler üzerinde yapılan detaylı incelemede, bu kişinin Gülistan Doku olduğu tespit edildi.

AİLE ÇELİŞKİ İÇERİSİNDE

Doku'unn ailesi, Sarı Saltuk Köprüsü’nde çömelmiş halde bir aracın kamera kaydına yansıyan kişinin kayıp olan Gülistan Doku olduğu yönünde haberler servis edilse de, savcılıkça kendilerine bu yönlü herhangi bir bilgi verilmediğini belirtti.

DAYISINDAN ÇAĞRI

Gülistan Doku'nun dayısı Mehmet Kan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 15 gündür arama çalışmalarından bir sonuç alınamadığını belirterek, "Gülistan şu an konuştuklarımızı duyuyorsa, inşallah duyuyordur, bizi arasın 'Yaşıyorum' desin, yaşadığını bilelim, biz de ona göre hareket edelim. Biz hep kızımızı suda arıyoruz, inşallah suda değildir. Biz inançlı insanlarız, inanıyoruz ki kızımız suda değildir. Biz sağ salim kızımızı görmek istiyoruz." dedi.

Gülistan'ın akrabaları ve köylülerinin Tunceli'ye gelerek aileye destek verdiğini ifade eden Kan, "Arama çalışmalarında gölde 4 ekip vardı ama şu an 11 ekip çalışıyor. Sudaki çalışmalar çok iyi, sağ olsunlar ama inşallah kızımız suda değildir. Ama kızımıza ulaşamıyoruz, soru orada." diye konuştu. 


Etiketler: | | |