Görüş Bildir

KPSS savcısı, eski savcıyı HSYK'ya şikayet etti

KPSS savcısı, eski savcıyı HSYK'ya şikayet etti

KPSS soruşturmasını yürüten savcı Erkman’ın, eski Ankara Başsavcı Vekili Sakınan hakkında HSYK'ya suç duyurusunda bulunduğu bildirildi.

KPSS'de usulsüzlük iddialarını soruşturan Cumhuriyet Savcısı Savcı Yücel Erkman, daha önce soruşturmayı yürüten eski Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili  Şadan Sakınan hakkında Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na  suç duyurusunda bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Erkman, şikayet dilekçesinde, 2010 KPSS'ye ilişkin "delil niteliği taşıyan sınav kitapçıklarının imha edildiğini", "Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneğindeki aramaya katılan şüpheli polis memuru Ömer G'nin, aramadan bir gün önce dernek kurucularından Mehmet Hanefi S'yi aradığını ve aynı gün dernekteki bilgisayarlara format atıldığını" belirtti ve Sakınan'ı bunlarla bağlantılı suçladı.

Şüpheli Öner G'nin ifadesi ve bilgisayarlara format atıldığını gösteren TÜBİTAK raporunu da ekleyen Erkman, suç duyurusunda, Sakınan'a "örgüt üyeliği" veya "örgüte bilerek isteyerek yardım etme" suçlamalarından hangisinin yöneltileceğinin HSYK'nın takdirine bırakıldığı belirtildi.

KPSS'de usulsüzlük iddialarına ilişkin soruşturma, Sakınan tarafından başlatılmış ve dosya yaklaşık 4 yıl kendisinde kalmıştı.


Etiketler: | |