Görüş Bildir

Kurye sorumlusu öldürüldü

Kurye sorumlusu öldürüldü

MİT, PKK/KCK'nın sözde "kurye sorumlusu"nu etkisiz hale getirdi

Terörden Arananlar Listesi'nde gri kategoride yer alan ve terör örgütü PKK/KCK'nın Irak ile Suriye arasındaki örgüt üyeleri sevkini koordine eden "Dıhlaz" kod adlı Hizret Çalkın ile yanındakiler, Irak'ın kuzeyinde katıldıkları toplantı sırasında nokta atışıyla etkisiz hale getirildi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), PKK/KCK'nın sözde kurye sorumlusu "Dıhlaz" kod adlı Hizret Çalkın'ı, Irak'ın kuzeyinde etkisiz hale getirdi.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre MİT, Terörden Arananlar Listesi'nde gri kategoride yer alan ve PKK/KCK'nın Irak ile Suriye arasındaki örgüt üyelerinin sevkini koordine eden sözde "kurye sorumlusu" Hizret Çalkın'ın toplantıya katılacağı istihbaratına ulaştı.

MİT'in sahadaki istihbarat unsurları tarafından sıkı takibe alınan ve toplantının yapılacağı yere kadar adım adım izlenen PKKlı Çalkın'ın, başka örgüt üyeleriyle bir araya geldiği tespit edildi. Örgüt üyelerinin Irak'ın kuzeyinde toplantısı sırasında düzenlenen operasyonda, "Dıhlaz" kod adlı Çalkın ile yanındakilerle, nokta atışıyla etkisiz hale getirildi.

- Sevkiyatı yürüttüyordu

PKK/KCK'ya 2011'de katılan Çalkın, 2014'e kadar Türkiye'de faaliyet gösterdikten sonra Suriye'ye kaçtı. Suriye'de Aynularab'da PKK/KCK saflarında yer alan Hizret Çalkın, 2017'ye kadar Resulayn'daki sözde "Ağır Silahlar Taburu"nu yönetti. 2017-2019 arasında örgüt sorumlularından Sofi Nurettin ve Muzaffer Ayata ile de yakın faaliyet yürüten Çalkın, 2019'da Irak'a geçerek Irak'tan Suriye'ye terörist sevkiyatını organize etti.
Etiketler: |