Görüş Bildir

Kuzey Irak’ta iki asker şehit

Kuzey Irak’ta iki asker şehit

Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde PKK’lıların havanlı taciz ateşi sonucu Teğmen Arslan ile Piyade Uzman Çavuş kılınç şehit oldu. Şenitler dün baba ocaklarında gözyaşları arasında toprağa verildiler.

Irak’ın kuzeyindeki Haftanin bölgesinde PKK’lıların havanlı taciz ateşi sonucu Teğmen Harun Arslan ve şehit Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kılınç şehit oldu. Bir asker yaralandı.

ŞEHİTLERE TÖREN

23. Piyade Tümen Komutanlığındaki törende, şehit piyade Teğmen Harun Arslan ve şehit Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kılınç’ın Türk bayrağına sarılı naaşları katafalka konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, şehitlerin öz geçmişi okundu ve dua edildi.

Şehit Arslan ve Kılınç’ın naaşları, helallik alınmasının ardından silah arkadaşlarının omuzlarında ambulansa kadar taşındı. Şehitlerin cenazesi, daha sonra ambulansla Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'na götürüldü. Şehitlerden Arslan’ın cenazesi Ağrı’ya, Kılınç’ınki de Mersin’e yollandı.

 BABA OCAĞI AĞRI

Şehit olan Piyade Teğmen Harun Aslan'ın cenazesi memleketi Ağrı'da defnedildi.

Aslan'ın Türk bayrağına sarılı naaşı, askerler ve yakınlarınca Ağrı Eğitim ve Araştırma Hastanesinden alındı. Askerlerce bir süre omuzlarda taşınan şehidin naaşı, cenaze nakil aracına konularak kent merkezindeki Ulu Cami'ye getirilip katafalka konuldu. Şehit Aslan içi burada cuma namazı sonrası tören düzenlendi.

Törende cenaze namazının kılınması ve duaların edilmesinin ardından şehidin cenazesi Ağrı Valisi Osman Varol ve Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan ile askerlerce omuzlara alındı.

Tekbirler eşliğinde cenaze nakil aracına kadar taşınan şehidin naaşı daha sonra götürüldüğü Mehmet Akif Mahallesi'ndeki Ağrı Şehitliğine defnedildi. Bir süre önce Dilek Aslan ile resmi nikah kıydığı belirtilen Teğmen Harun Aslan'ın henüz düğününü yapamadığı ve kısa süre sonra düğün yapmayı planladığı öğrenildi. Törene, Cumhurbaşkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile çeşitli kurumlar adına çelenk gönderildi.

UZMAN ÇAVUŞ KILINÇ

Şehit Piyade Uzman Çavuş Gökhan Kılınç'ın cenazesi, memleketi Mersin'in Mut ilçesinde toprağa verildi.  Şehidin Silifke M Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan kardeşi İbrahim Kılınç da askeri personelin gözetiminde törene katıldı. Törende, ailenin talebi üzerine İbrahim Kılınç'ın kelepçesi çıkarıldı. Törende, şehidin 3 yaşındaki oğlu Ahmet Cemal ile zabıta görevlileri ve güvenlik güçleri yakından ilgilendi.

Şehidin 1 yaşındaki kızı Fatma Aynur aile yakınlarınca tören alanındaki parka götürüldü. Törende şehidin babası Cemal, annesi Fatma, eşi Hatice gözyaşı döktü.  İl Müftüsü Şaban Kondi'nin kıldırdığı namazın ardından şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, askeri tören mangasınca omuzlarda taşınarak cenaze aracına konuldu.  Şehidin naaşı Mut Şehir Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verildi.
Etiketler: |