Görüş Bildir

Makedonya’da 'Darbeye Hayır’ mitingi

Makedonya’da 'Darbeye Hayır’ mitingi

Makedonya’nın Gostivar şehrinde “Milli İrade’ye Saygı, Darbeye Hayır Mitingi” düzenlendi. Ellerinde Türk bayraklarıyla şehir merkezinde toplanan halk, Türkiye Cumhuruyeti’ne karşı yapılan darbe girişimini protesto etti.

Küçük, büyük, genç, yaşlı demeden Türk halkı ana vatana bağlılığını ve sevdasını ifade etti. Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği’nin (MATÜSİTEB) düzenlediği mitinge, Gostivar ve yöresinden başka diğer şehirlerden gelen kalabalık hep bir ağızdan darbe girişimini kınadı. Mitingde T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil ve çok sayıda kurum ve kuruluş temsilcileri de yer aldı.

Yüzlerce Türk bayrağının dalgalandığı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan posterlerinin yer aldığı mitingte “Türkiye, Türkiye”, “Şehitler ölmez , vatan bölünmez”, “Ya Allah Bismillah”, “Vur vur inlesin Fetocular dinlesin” , ”İdam isteriz” sloganları atıldı. Şehir merkezinde düzenlenen mitingde ilk önce darbe girişiminde şehit olanlar için saygı duruşunda bulunuldu, iki ülke milli marşları çalındı. MATÜSİTEB Başkanı Tahsin İbrahim konuşmasında, Türk tarihinin kara günü olan 15 Temmuz darbe girişimine kalkışanları şiddetle kınadıklarını söyledi. Tahsin İbrahim, “Yüce Türk halkı demokrasisinin ve devletin koruma hususunda gösterdiği destancı mücadele ile bir kahramanlık öyküsünü bir daha yazdı. Hukukun üstünlüğü ile milli iradeyi hiçe sayarak ülkesine ve milletine ihanet eden bu hainler en kısa süre içerisinde adalet önünde hesap vermelidirler. Gün, onurumuzu korumak günüdür. Gün, sesimizi yükseltme günüdür, kenetlenme günüdür, birlik ve beraberlik günüdür. Ümmetin son kalesi, anavatanımız olan Türkiye’yi parçalamak için dünyanın her tarafına sızan bu hainler bizim yaşadığımız ülkede de, şehrimizde de bulunmaktadırlar. Buranın Türkleri olarak evladı Fatihan torunlarında, bu topraklarda bunları barındırmak bize haramdır. Halkımız her zaman olduğu gibi bugün de devletin, milletin ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’nın yanındadır. Biz kenetleneceğiz, birlik olacağız, sesimizi yükselteceğiz, Osmanlı’nın nazlı yurdu olan Rumeli’den bunları defetmek boynumuzun borcudur” dedi. T.C. Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, “Türkiye’de FETÖ terör örgütü mensubu silahlı kuvvetler içindeki küçük bir grupla girişilen hain darbe teşebbüsü başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, sayın Başbakanımızın, TBMM’inin, sayın milletvekillerin ve aziz milletimizin kararlı, dirayetli ve cesur tutumuyla başarısız kılındığı. Devletimiz ve milletimizin milli iradeye, demokrasi ve hukukun üstünlüğüne ve kamu düzeninin korunmasına sahip çıkma sürecinin devam edecek. Siz muhterem soydaş ve vatandaşlarımızın da demokrasiye ve milli iradeye verdiğiniz kıymetli destek ve darbeye karşı sergilediğiniz kararlı ve asil duruşla her türlü takdirin üstündedir. Allah hepinizden razı olsun, sağ olun var olun. Ülkemizin barışı, huzuru, refahı, birlik ve bütünlüğünü hedef alan tüm faaliyet ve eylemler karşısında kararlı mücadelemiz ve girişimlerimiz sürdürülecektir. Sizlerin bu desteği her şeyin üstüne kıymet taşımaktadır. Allah Türkiye’yi, Makedonya’yı ve sizleri korusun” diye konuştu. Miting, yapılan duayla sona erdi.
Etiketler: | | | |