Meclis seçim öncesi yoğun mesai yapacak!

Meclis’te sağlık ve madenle ilgili tekliflerin ardından 8’inci Yargı Paketi de görüşülecek. Ayrıca siyasi partilerin aday listelerini YSK’ya sunmasının ardından seçim yarışı hız kazanacak.

Meclis seçim öncesi yoğun mesai yapacak!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemi seçime kısa süre kala yoğunlaştı. 29 Şubat’ta seçim arası vermesi beklenen Meclis’e 8’inci Yargı Paketi’nin de sunulmasıyla birlikte 9 günde yasalaşacak teklif sayısı 3’e çıktı.

Sağlık teklifi ile devam
Geçtiğimiz hafta İliç’te meydana gelen maden faciasının ardından Meclis’te görüşülmesi planlanan maden yasa teklifi ertelenmişti. Bunun yerine geçtiğimiz hafta sağlıkla ilgili düzenlemeler içeren yasa teklifi görüşülmeye başlandı. Bu hafta Meclis’te bu teklifin görüşmelerine devam edilecek. Sonrasında ise ertelenen maden teklifinin gündeme alınması bekleniyor.

8’inci yargı paketi Meclis’te, emekli ikramiyesi 3 bin lira oluyor
Genel Kurul çalışmaları devam ederken 8’inci Yargı Paketi’nin komisyon görüşmelerine başlanacak. Emeklilere bayram ikramiyesinin 2 bin TL’den 3 bin TL’ye çıkarılmasını da içeren teklifin komisyon görüşmelerinin tamamlanmasının ardından 8’inci Yargı Paketi de Genel Kurul’da görüşülerek yasalaşacak ve Meclis’e yaklaşık 1 aylık seçim arası verilecek.

8’inci yargı paketinde neler var?
8’inci Yargı Paketi, Anayasa Mahkemesi’nin keyfi uygulamalara yol açtığı gerekçesiyle iptal ettiği ‘örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme’ suçunu yeniden düzenliyor ve bu suçun cezasının artırılmasını öngörüyor. Ayrıca teklif, hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararlarına karşı istinaf yolu açılmasını, adli para cezalarının artırılmasını, kadınların evlenmeden önceki soy isimlerini kullanabilmesini de düzenliyor.

Aday isimleri 20 Şubat’ta teslim edilecek
Meclis’te mesai devam ederken siyasi partiler 20 Şubat’ta tüm adaylarını YSK’ya bildirmiş olacak. Bu tarihten itibaren liderler ve adaylar sahada, seçim çalışmalarında olacak.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Diyarbakır Söz