24

Mülakat sınavında doktoralı adayı, lisans mezunu kurul üyesi elemiş

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının mülakat kurulunda lisans üstü diploması bulunmayan yetkililerin yer aldığı ortaya çıktı. Sınavda elenenler bakanlığa dava açmaya hazırlanıyor.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen mülakat sınavında doktoralı ve lisans üstü diplomaya sahip adayların girdiği sınav için oluşturulan mülakat kurulunda yönetmeliğe aykırı şekilde, lisans üstü diploması bulunmayan yetkililer yer aldı. Sınavda elenenler şimdi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na dava açmaya hazırlanıyor. 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçtiğimiz yıl aralarında müdür, müdür yardımcısı ve şef kadrolarının da bulunduğu toplam bin 200 kadro için görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavı açmıştı.

Binlerce personelin başvuru yaptığı görevde yükselme ve unvan değişikliği için yazılı sınav 24 Eylül 2022'de yapılmış, sözlü mülakat sonuçları da Mayıs ayı başında açıklanması gerekirken seçim sonrasına bırakılarak 29 Mayıs’a ertelenmişti. Sonuçların açıklanmasıyla da yazılı sınavda 80 ve üstü puan alan onlarca adayın düşük mülakat puanlarıyla elendiği ortaya çıkmıştı. 

'SINAV KURULU ÜYELERİ SINAVA GİRECEK PERSONELDEN DAHA DÜŞÜK SEVİYEDE OLAMAZ'

Sınavla ilgili kamuoyunda tepkiler sürerken, mülakatı yapan sınav kurulunun da, "sınav kurulunu teşkil eden üyeler, sınava alınacak personelden, yüksek lisans ve doktora öğrenim durumu ve ihraz ettikleri unvanlar itibariyle daha düşük seviyede olamazlar" maddesinin yer aldığı yönetmeliğe aykırı oluşturulduğu ortaya çıktı.

Sınav Kurulu Başkanlığı'nı Bakan Yardımcısı Rıdvan Duran yaparken, diğer üyelerin Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Cem Uraldı, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdür Vekili Elmas Esra Ceceli, Personel Genel Müdür Yardımcısı Bülent Erdem, Sosyal Yardımlar Genel Müdür Yardımcısı Suat Baylan, Şehit Yakınları ve Gaziler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Halit Çağdaş, Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hulusi Gölpınar, Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Seyfi Bozçelik, Destek Hizmetleri Dairesi Başkan Yardımcısı Ayhan Cankurt; Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hüseyin Akbulut’tan oluştuğu öğrenildi. 

Kurulda yer alan isimlerden ise Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Hüseyin Akbulut’un yüksek lisans diplomasının bulunmadığı öğrenildi. Elmas Esra Ceceli’nin de özgeçmişinde Avustralya Melbourne'de RMIT Royal Melbourne Institute of Technology'den İletişim dalından lisans üstü diploması aldığı belirtilmesine karşın, diplomasının Türkiye’de denkliği bulunmuyor.

Ceceli’nin özlük dosyasında da lisans diplomasının bulunmadığı Genel Müdür Vekilliğine atanmadan da beş yıllık kamu görevi şartını yerine getirmeden daire başkanı olarak atandığı öğrenildi. Mülakatla mağdur edildiklerini öne süren adaylar, bakanlığa itirazlarını yaparken, itirazlarına ret gelmesi halinde iddialarını yargıya taşımaya hazırlanıyor.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.