Murat Nehri'nde kelekle balık avı

Muş Ovasını ikiye bölen Fırat'ın kolu Murat Nehri'nde köy gençleri kış boyunca balık avlayıp geçimlerini sağlıyor. Nehir çevresindeki 20 köydeki işsiz gençler, otomobil lastiklerinden yaptıkları 'kelek' adını verdikleri ilkel salla gün boyu Murat Nehri'nde balık avlıyor.

Murat Nehri'nde kelekle balık avı

>Tarım ve hayvancılıla uğraşan Gravi, Şenova, Mercimekkale, Kıyık, Serinova, Akçan ve Tepe köylerinin gençleri, kışın günlerini Murat Nehri'nde balık tutarak geçiriyor. Gravi köyünden Engin Yılmaz, "Murat Nehri olmasaydı biz ne yapardık bilemiyorum. Bacasız fabrika dedikleri bu olsa gerek. Her köyün gençleri kendi bölgesinde avlanır, kimse başka yere gitmez. Bu yıl balık bol. Gün boyu ağ gererek yakaladığımız balıkları nehir kenarına gelenlere, Muş merkezdeki balık satıcılarına veriyoruz. Murat Nehri'nde sazan, çepiç ve küpeli dediğimiz balıklar çıkıyor. Kilosunu 3 ila 4 lira arasında satıyoruz. Günlük olarak her birimiz 20 ila 25 lira arasında para kazanıyoruz" dedi.

Kelekle balık avı                                               

>Arkadaşları ile birlikte Murat Nehri'nde otomobil lastiklerinden yaptıkları 'kelek' adını verdikleri ilkel salla balık avladıklarını ifade eden Ercan Okyar ise "Hava ne kadar soğuk olursa olsun dörder kişilik gruplar halinde Murat Nehri'nde balık avlarız. Öğle olunca tuttuğumuz balıkların birkaç kilosunu yanımızda getirdiğimiz tavada pişirip karnımızı doyururuz. Çok şükür kış aylarında kazancımız iyi oluyor" diye konuştu.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Çok Okunan Haberler