24

Musa Anter Davası'nda zaman aşımına 8 gün kaldı

Avukat Selim Okçuoğlu, davanın sanıklarından ve halen İsveçte siyası sığınmacı olarak yaşayan Abdulkadir Ayganın savunmasının alınmaması nedeniyle yargılamanın tıkandığını söyledi.

Musa Anter Davası'nda zaman aşımına 8 gün kaldı

Kürt aydın ve gazeteci Musa Anter’in 20 Eylül 1992’de Diyarbakır’da öldürülmesine dair açılan davanın duruşması, 15 Eylül 2022’de Ankara 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek. JİTEM Ana Davası ve 1993 yılında “Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından öldürülen Ayten Öztürk davasıyla birleştirilen davanın duruşması, zaman aşımına 5 gün kala görülecek. Buna rağmen kovuşturmanın ilerlemesi için herhangi bir adım atılmıyor.

İlk olarak Diyarbakır Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava ile başlayan yargılama süreci, daha sonra kamu düzeni gerekçesiyle diğer faili meçhul cinayetler dosyalarında olduğu gibi bölge dışına çıkarıldı. Dosyanın 2015 yılında Ankara’ya nakline karar verildi.

Nakil nedeninin siyasi gerekçelerle dayandığını sık sık ifade eden dava avukatları, kamuoyunun ve ailelerin davaya ilgisini zayıflatma ve yargılanan sanıklar için cezalandırma riskini ortadan kaldırma amacı güttüğünü uzun yıllardır gündemde tutuyorlar.

'YARGILAMA SÜRECİ TIKANDI'

Davayı başından beri takip eden avukat Selim Okçuoğlu, "Bildiğiniz gibi bizim davamızda tetiği çeken kişi olarak 'Şırnaklı Hamit' olarak belirtilen ve itirafçı Abdulkadir Aygan tarafından kesin olarak teşhis edilmiş olan Hamit Yıldırım isimli korucu sanık, 5 yıl süre ile tutuklu olarak yargılandı. Dosyamız sanıklarından ve halen İsveç’te siyası sığınmacı olarak yaşayan Abdulkadir Aygan’ın savunmasının alınması sürecinin sağlıklı bir şekilde işlememiş olması sonucunda yargılama sürecinin tıkandığını söyleyebilirim. Mahkeme, başlangıçta İsveç’e giderek Abdulkadir Aygan’ın ifadesini bizzat almak istedi. Ancak Adalet Bakanlığı buna müdahale ederek mahkemenin bu kararını geri almasını sağladı" dedi.

'GEÇECEK BİR İHTİMAL BULUNMUYOR'

Zaman aşımıyla davanın sonlandırılmasının önüne geçilebilecek herhangi bir hukuki yolun olup olmadığı konusunda ise Okçuoğlu, "Türkiye’deki hukuk düzeni açısından zaman aşımı kuralının önüne geçecek bir ihtimal ne yazık ki görünmüyor. Yargılamanın bu biçimde sonuçlanması halinde öncelikle Anayasa Mahkemesi’ne, sonrasında ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) bireysel başvuru yapmak dışında hukuki bir imkân bulunmuyor" bilgisini verdi.

'KORUNAN ŞEY HUKUK DIŞI İLLEGAL KARANLIK YAPILAR'

Daha önce tanık olarak dinlenen eski MİT mensubu Mehmet Eymür'ün “Tüm bilgiler MİT’te ve Genelkurmay’da vardır” sözlerinin mahkeme tarafından ciddiye alınmaması hakkında ise Okçuoğlu, "MİT ve Genelkurmay’da konuya ilişkin olduğu belirtilen tüm belge ve bilgilerin getirtilmesi amacıyla yapmış olduğumuz taleplerimiz sonucunda mahkeme ara kararlar oluşturarak söz konusu kurumlara yazılar yazdı. Bu yazıların bir sonucu olarak MİT’ten Yeşil Kod Mahmut Yıldırım’ın konuya ilişkin beyanları olduğu belirtilen bazı dokümanların gönderilmesi ile yetinildi" diye konuştu.

Etiketler:

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.