Görüş Bildir

Musul'a 3 koldan

Musul'a 3 koldan

IRAK'ın en büyük ikinci kenti Musul'u DAEŞ'ten kurtarmak için başlatılan operasyon 4'üncü gününe girerken, Irak Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı Peşmege güçleri bu sabah 4 koldan Musul'a yönelik harekat başlattı. Operasyonun ilk gününde DAEŞ'ten 9 köyü geri alan ve 200 kilometrekarelik alanı DAEŞ'ten temizleyen Peşmerge güçleri bugün Tılskof, Naveran ve Başika cephelerinden zırhlı araçların desteğinde harekete geçti.

IRAK'ın en büyük ikinci kenti Musul'u DAEŞ'ten kurtarmak için başlatılan operasyon 4'üncü gününe girerken, Irak Bölgesel Kürt Yönetimine bağlı Peşmege güçleri bu sabah 4 koldan Musul'a yönelik harekat başlattı. Operasyonun ilk gününde DAEŞ'ten 9 köyü geri alan ve 200 kilometrekarelik alanı DAEŞ'ten temizleyen Peşmerge güçleri bugün Tılskof, Naveran ve Başika cephelerinden zırhlı araçların desteğinde harekete geçti. Navaran'da DAEŞ'in üzerlerinde uçunduğu insansız hava aracını düşüren Peşmergeler, söz konusu bölgelerde 4 köye girdiği belirtildi.

ÜÇ KOLDON İLERLİYOR

Musul'un DAEŞ'ten kurtarılması için Irak ordusu ile karadan operasyon başlatan Peşmerge güçleri, 2 gün süren sessizlikten sonra bugün operasyon planı kapsamında Musul'un Tılskof, Naveran ve Başika cephelerinden harekete geçti. Peşmerge güçlerinin Navaran köyüne ilerlemesi sırasında çatışma çıktı. Çatışma sırasında DAEŞ'in insansız hava aracı Peşmerge birliklerinin üzerinden geçtiği sırasında, yoğun ateş altında alınarak düşürüldü. İnsansız hava aracının düşürülmesi Peşmerge birlikleri arasında sevinçle karşılandı. Düşürülen İHA'nın parçaları daha sonra operasyonu izleyen basın mensuplarına gösterildi.

TANK, TOP VE HAVANLA

Peşmerge güçlerinin Tılskof cephesinde başlattığı operasyonda ise DAEŞ'in hedeflerini, tank, top ve havan atışlarıyla vuruluyor. Koalisyon uçaklarının da buradaki hedefleri havadan bombaladığı belirtildi. Bu cephede sabah saatlerinde başlayan top atışlarının yaklaşık 2 saat sürdüğü öğrenildi.

Yine Peşmerge birlikleri ve Türk askeri birliğinin de bulunduğu Başika cephesinde de harekat hazırlığı yapıldığı öğrenildi. Peşmerge güçlerinin Başika'da tüm hazırlıklarını tamamladığını, saldırıya geçmek için talimat bekledikleri belirtilirken, Başika kasabasında DAEŞ'lilerin hareket halinde olduğunu, tank ve diğer zırhlı araçlarla geçişlerinin izlendiği belirtildi. Peşmerge birliklerinin söz konusu 3 cephede ilerlediği 4 köye girdiği öğrenildi.
Etiketler: | |