Görüş Bildir

Ne yüzle geldiniz?

Ne yüzle geldiniz?

Önce HDP İl Yönetimini ardından evlat nöbeti tutan aileleri ziyaret eden CHP'lilere tepki geldi. Anneler "ne yüzle geldiniz" deyip, gitmelerini istedi.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer ve beraberindeki parti üyeleri, ilk önce HDP il başkanlığını ziyaret edip daha sonra HDP il binası önünde bir yılı aşkın süredir evlat nöbetinde bulunan ailelerle görüşmek isteyince, tepkiyle karşılandı. Aileler, CHP’li heyete kendilerinden önce HDP’yi ziyaret etmesine tepki gösterip, "ne yüzle geldiniz" diye çıkıştılar.

CHP'DEN HDP'YE ZİYARET

Çocuklarının PKK mensupları tarafından dağa kaçırıldığı iddiasıyla 3 Eylül 2019’dan beri farklı kentlerden Diyarbakır’a gelerek HDP il binası önünde evlat nöbetine başlayan ailelerin eylemi 376’ncı gününde devam ederken CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer ve beraberindekiler HDP’ye ziyarette bulundu. Özer ve beraberindekiler, HDP ziyaretinin ardından parti binası önünde 1 yılı aşkın süredir evlat nöbetinde bulunan aileleri ziyaret etti. Aileler, CHP’li heyete kendilerinden önce HDP’yi ziyaret ettikleri dolayısıyla tepki gösterdi.

AİLELER TEPKİ GÖSTERİNCE

Ziyaret öncesi açıklamada bulunan ailelerden baba Süleyman Aydın, CHP’lilerin önce HDP’ye gittiklerini buradan izin aldıktan sonra gelip aileleri ziyaret edeceklerini belirterek, CHP’lilerin 1 yıldır kendilerini ziyarete gelmediğini bugün de gelmelerini istemediklerini söyledi.

Ailelerin tepkileri üzerine CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer ve beraberindeki parti üyeleri HDP il binasından çıktından sonra yoğun güvenlik önlemleri altında evlat nöbetindeki aileleri ziyaret etti. Ziyaret sırasından aileler, CHP İl Başkanı Gönül Özer’e 1 yıldan bu yana eylemde olduklarını ve çocuklarını HDP’den istediklerini ifade ederek, çocukların HDP’liler tarafından dağa kaçırıldığını CHP’lilerin de bildiğini kaydetti. 

ÖZER ANNELERİ ANLIYORUM

Yapılan ziyaret ardından açıklamada bulunan CHP Diyarbakır İl Başkanı Gönül Özer, "Onları dinledim ailelerin acısını anlıyorum. Çünkü ben de bir anneyim. Umudum tez zamanda ailelerin çocuklarına kavuşmasıdır. HDP’lilerle diyalog için bizler de her zaman aileler için hazırız" dedi.  Yapılan konuşmanın ardından Özer ve beraberindekiler bölgeden ayrıldı.

İLETİŞİM FAKÜLTESİNİ OKUYACAKTI

Dağa kaçırılan oğlu Mehmet için İstanbul'dan gelerek eyleme katılan anne İmmihan Nilifırka, evladının  kaçırılmadan önce Ege Üniversitesi İletişim Fakültesinde okuduğunu ve muhabir olma hayali kurduğunu söyledi.

Nilifırka, sonuna kadar eylemlerini sürdürmekte kararlı olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Dağda bir çocuk kalmayana kadar eylemimize devam edeceğiz. Oğlumun üniversiteden mezun olmasına iki ayı kalmıştı. Elinden kalemi aldılar, oğlumu dağa kaçırdılar. Oğlum dünyaya haber yapacaktı. Dünyaya hayırlı bir evlat olacaktı. HDP oğlumu dağa kaçırdı."

Oğluna seslenen Nilifırka,"Oğlum beni duyuyorsan, görüyorsan gel teslim ol. Türkiye'miz, devletimiz güçlüdür. Devletimiz arkamızdadır. Gel devlete adalete teslim ol."

KÜRTLERİN ÇOCUKLARI DAĞDA

   6 yıl önce İstanbul'dan 14 yaşında kaçırılan oğlu Tuncay için oturma eylemi yapan baba Şevket Bingöl ise HDP'den bir yıldır çocuklarının kaçırılmasıyla ilgili açıklama yapılmadığını belirtti.

    HDP'li milletvekillerinin kendilerini görmezden geldiğini dile getiren Bingöl, şunları kaydetti:

"Çocuklarımızı götürmüş dağda ölüme terk etmiş. Bizi de burada ölüme terk etmişler. Kürtlerin kanı üzerinde rant kuruyorsun. Cebine para alıyorsun. Ondan sonra çıkacaksın yok ben Kurdistan kuracağım diyorsun. 41 yıldır sen (HDP) Kürtlere ne yaptın? 41 yıldır sen Kürtlerin kanı üzerinde rant oynuyorsun. Kürtlerin çocuklarını alıp götürüyorsun dağda, mağaralarda ölüme terk ediyorsunuz."

Oğlunun güvenlik güçlerine teslim olması için çağrıda bulunan Bingöl, "Tuncay oğlum 378 gündür bunların (HDP) kapılarında oturuyoruz. Oğlum eğer sen beni duyuyorsan, görüyorsan kaç Türk askerini, polisini nerede görüyorsan kaç teslim ol." diye konuştu.