Görüş Bildir

‘ÖLÜMLER ARTABİLİR’ UYARISI

KCK davasında yargılananlara destek vermek için her hafta Perşembe günü Kayapınar Belediyesi önünde yapılan oturma eyleminin bu haftaki bölümünde bölgede artan çatışmalardan duyulan endişe dile getirildi. Genel-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı M. Salih Doğrul,hükümeti ölümleri durdurmak için tutum almamakla suçladı.

‘ÖLÜMLER ARTABİLİR’ UYARISI

DİYARBAKIR- Aralarında Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin’in de bulunduğu çok sayıda BDP’li belediye başkanı ve Kürt siyasetçilerinin yargılandığı KCK davasını protesto etmek için her hafta yapılan oturma eyleminde bu kez bölgede artan şiddet olayları ve yaşanan ölümlere dikkat çekildi.

Kayapınar Belediyesi önünde 80’ıncısı gerçekleştirilen eyleme Kayapınar Belediye Başkan Vekili Mahmut Dağ, Başkan Yardımcısı Servet Yılmaz, İhsan Avcı, Genel-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı M. Salih Doğrul, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri ve belediye çalışanları katıldı.

Genel-İş Sendikası Diyarbakır Şube Başkanı M. Salih Doğrul,artan şiddet olayları ve meydana gelen ölümlere rağmen hükümetin sorumluluk almadığını savundu.

‘HÜKÜMET VURDUMDUYMAZ’

KCK davasında insan hakları ihlallerinin yaşandığını öne süren Doğrul,"Aralarında belediye başkanlarının bulunduğu siyasetçilerin yargılanmasına hafta içinde yapıldı. Ancak mahkeme yine Kürtçe savunmaya izin vermedi. Birileri bilerek Kürt sorunun çözümü önünde engel oluyor. Geçmişte yaşanan ve halen yaşanan can kayıpları ve acıları görmezlikten geliyorlar. Hükümet sorunun çözümü konusunda hiçbir umut vermiyor. Kaygımız odur ki bu gidişatla daha büyük çatışmaların yaşanmasıdır. Bizler bu kaygıyı taşıyoruz. Ancak hükümet bu konuda vurdumduymazlığı sürüyor " şeklinde konuştu.  

Etiketler: