Osman Kibar Forbes ile dünyayı solladı

Osman Kibar'ı, Forbes dergisinin dünyayı değiştirebilecek 30 isim arasına alıp kapağına taşıması Osman Kibar ismini gündeme taşıdı. İzmir’in unutulmaz belediye başkanlarından “Asfalt Osman” lakaplı Osman Kibar’ın 45 yaşındaki torunu Osman Kibar, “Bilinmeyen bir milyarder yaşlanmayı tersine çevirmeyi arıyor” başlığı ile Forbes’e kapak oldu

Osman Kibar Forbes ile dünyayı solladı

Osman Kibar Amerikan Forbes dergisi dünyayı değiştirebilecek 30 isim arasına alıp kapağına taşıdı. Osman Kibar henüz piyasaya ilaç sürmeden 4 milyar $ servete kavuştu. Forbes'ın 10 Mayıs'ta çıkacak olan sayısının kapağında, Türk asıllı iş adamı Osman Kibar yer aldı.

Amerika, dünyayı değiştirebilecek bir Türk’ü konuşuyor. ABD’nin saygın ekonomi dergisi Forbes, San Diego merkezli biyoteknoloji şirketi Samumed’in kurucusu Osman Kibar’ı (45) dünyayı değiştirebilecek 30 kişi arasında ilk sıraya yerleştirip kapağına taşıdı.

Kibar’ın kurduğu şirketin üzerinde çalıştığı ilaçlar kelliğe çare bulma, eklem iltihabını iyileştirme, derideki kırışıkları giderme, saçları orijinal rengine kavuşturma; yani bir anlamda yaşlanmayı tersine çevirme potansiyeli taşıyor.

Bu ‘gençlik iksiri’ henüz test aşamasında olmasına rağmen taşıdığı büyük potansiyel nedeniyle yatırım üzerine yatırım çekiyor. Şu an değeri 6 milyar dolar olan Samumed’in yakında 12 milyar dolar piyasa değerine ulaşacağını yazan Forbes, şirketin üçte bir hissesini elinde bulunduran Kibar’ın da 4 milyar dolarlık bir servete kavuşacağını belirtti.

Zuckerberg’i geride bıraktı

Derginin mayıs sayısının kapak konusu olan 30 kişilik listede Osman Kibar’ın yanı sıra kimler yok ki? Google’ın kurucusu Larry Page, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, Tesla’nın kurucusu Elon Musk, Starbucks CEO’su Howard Schultz, Spotify kurucusu Daniel Ek, Uber kurucusu Travis Kalanick ilk dikkat çekenler... Dergide Kibar’ın çalışmaları ‘Tanrı Hapı’ başlıklı makalede anlatıldı. Osman Kibar, İzmir’in yollarını yaptığı için ‘Asfalt Osman’ lakabı takılan eski belediye başkanı Osman Kibar’ın torunu.

İlkokulu İzmir’de okuduktan sonra Robert Koleji kazanarak İstanbul’a gelen Osman Kibar, üniversite ve yüksek lisans eğitimini ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki prestijli okullarda sürdürdü. Ekonomi, mühendislik ve biyofotoniği kapsayan geniş bir yelpazede eğitim gördü. Yüksek lisans eğitimi sırasında kurduğu biyoteknoloji firması Genoptix 2011’de ilaç devi Novartis’e 470 milyon dolara satıldı.

Apple’ı sollar mı?

Bir dönem Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yapan Uğur Bayar’ın kayınbiraderi olan Kibar, daha sonra Samumed adını alacak Wintherix’i kurdu. İsmi ZEN felsefesinden gelen Samumed’in tepe yönetimini de Robert Kolej’deki arkadaşlarıyla doldurdu: Samumed’de Cevdet Şamikoğlu finanstan sorumlu, Yusuf Yazıcı tıbbi konulardan sorumlu, Arman Oruç hukuki işlerden sorumlu tepe yöneticiler... Forbes, Samumed’in insan vücudunda Wnt adlı bir gen üzerine odaklandığını, yapılan deneylerin şu ana kadar iyi yürüdüğünü, saç ve kıkırdaklar üzerinde planlanan sonuçlar alınırsa şirketin devasa bir potansiyele ulaşabileceğini yazdı. Samumed’in ayrıca körlüğe neden olan bir hastalığa ve bir akciğer rahatsızlığına yönelik çalışmaları da var. Şirketin yatırımcıları arasında yer alan Finian Tan, sadece kıkırdak iyileştirmeyle ilgili beklentiler karşılanırsa şirket değerinin teknoloji devi Apple’ı sollayacağı yorumunu yapıyor. Samumed’in ilaçlarının işe yarayıp yaramadığı büyük ölçüde önümüzdeki 1.5 yıl içinde açığa çıkacak.

İstanbul'da Fevziye Okulunu bitirdikten sonra, Robert Kolej'den mezun oldu. 1930 yılında İzmir'de ticaret hayatına atıldı; zeytinyağı, sabun ve gliserin ticareti yaptı.

1 Aralık 1951'de, kurulmasında öncülük yaptığı Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda ilk başkanlığını üstlendi. 1946 yılında politikaya atıldı. Demokrat Parti'nin İzmir ve Ege kuruluşlarında görev aldı ve İzmir il Başkanlığı görevlerini yürüttü.

1964 yılında İzmir Belediye Başkanlığı'na seçildi, bu görevi dokuz yıl sürdürdü. Başkanlığı sırasında İzmir'in tüm yollarını asfaltlattığı için kendisine "Asfalt Osman" lakabı takıldı. Bestekâr Melih Kibar'ın babasıdır.

Kaynak: Diyarbakır Söz