Petrol paylaşımı kavgası

Suriye’de petrol sahalarını ABD’nin desteğiyle kontrol altında tutan YPG/PYD-PKK’nın, petrol parasının paylaşımı konusunda, kendi içerisinde gerilim yaşandığı öğrenildi.

Petrol paylaşımı kavgası

ABD’li petrol şirketiyle anlaşma imzalayan YPG/  Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile Murat Karayılan arasında bu nedenle gerilimin tavan yaptığı ve iletişimin koptuğu öğrenildi.

YPG/PYD ile PKK arasına petrol parasının girdiği öğrenildi. Suriye’de ABD’nin desteğiyle petrol bölgelerini kontrol altında tutan terör örgütü, petrol satışlarından kazanılan parayı paylaşamıyor. YPG/PYD’nin elebaşlarından sözde Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile PKK'nın Murat Karayılan arasında paranın kimde toplanacağı konusunda anlaşmazlık yaşandığı, sonuç olarak iletişimin koptuğu öğrenildi.

KARAYILAN PARA BİZDE TOPLANSIN DEDİ, KOBANİ HAYIR DEDİ

Suriye’deki YPG/PYD-PKK’yı petrol parasının bozduğu,  yerel istihbarat kaynaklarından gelen bilgilerle de doğrulandı. YPG/PYD’nin, ABD güdümüne gireceğini ve PKK’dan koparak bağımsızlığını ilan edeceğini düşünen Karayılan’ın, petrol parasının kendisine verilmesini istediği bildirildi. Ancak Mazlum Kobani'nin Karayılan’a kesin olarak hayır cevabı verdiği öğrenildi. Bu aşamadan sonra gerilimin tırmandığı ve Karayılan ile Kobani’nin iletişimi kestiği belirtildi. PKK’nın üst kademesinden, Mazlum Kobani’nin kendilerini bilgilendirmeden, danışmadan hareket etmesi ve anlaşmalara imza almasına da büyük tepki gösterildiği bildirildi.

ABD YPG’YE PKK’DAN KOP BASKISI

Öte yandan PKK ile YPG/PYD arasındaki gerilime ABD’nin bir süredir yaptığı ‘ayrılın’ baskısının da etkili olduğu değerlendirmesi yapılıyor. Güvenlik kaynakları ABD’nin uzun bir süredir YPG/PYD’ye PKK ile kopması yönünde baskı yaptığını belirterek, petrol şirketlerinin, terör örgütüyle anlaşma imzaladığı görüntüsünden rahatsızlık duyulduğunu bildirdi. ABD’nin YPG/PYD üzerinde tam kontrol kurabilmek için de  PKK’dan kopması için ısrarcı olduğu değerlendiriliyor.

Kaynak: Diyarbakır Söz