24

PKK’nın oyunu bozuldu…

Irakın Kuzeyinde, Türkiye sınırına 25 kilometre mesafede bulunan Çemanke kırsalında düşen ve içinde 9 PKKlının bulunduğu helikopter kazasında ölen örgüt üyelerinden birinin Türkiye uyruklu olduğu ortaya çıktı. Ölenlerin DEAŞ koalisyonu içinde yer alan Suriyedeki Anti Terör Birimine mensup oldukları açıklanmıştı.

Irak'ın kuzeyindeki Duhok Vilayetine bağlı Amediye İlçesinin Çemanke kasabasının Berkiyat Köyü yakınlarında 15 Mart günü Fransız yapımı AS350 Eurocopter tipi helikopter düştü. Gizemli helikopterde 3'ü kadın 7 kişi öldü.

Ana omurgasını PKK-YPG'li teröristlerin oluşturduğu Suriye'nin kuzeyindeki ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri, ölenlerin kendilerine bağlı DEAŞ ile mücadelede görev alan ve kısa adı YAT olan Anti Terör Birimi üyeleri olduğunu açıkladı.

TAMAMININ SURİYE UYRUKLU OLDUĞU AÇIKLANDI

Helikopterin Irak'ın Süleymaniye bölgesinden havalandığı ve Duhok bölgesinde düştüğü belirlenirken, SDG ölen 9 örgüt üyesinin kimlik bilgilerini açıkladı ve tamamının Suriye uyruklu olduğunu duyurdu.

SURİYELİ DİYE AÇIKLADILAR TÜRKİYE UYRUKLU ÇIKTI

İstihbarat birimlerinin yürüttükleri çalışma ve kimliği açıklanan örgüt üyelerinin fotoğrafları üzerinde yapılan yüz tarama sistemi, Suriye ve Irak'ın kuzeyinden kaçarak farklı tarihlerde güvenlik güçlerine teslim olan örgüt üyelerinin teşhislerine göre ölen 9 kişiden Suriye Afrin nüfusuna kayıtlı olduğu iddia edilen Hamdiye Seydo'nun PKK’nın uydurduğu  hayali isim olduğu, bu isimde bir örgüt üyesi helikopter kazasında ölmediği belirlendi.

Hamdiye Seydo diye açıklanan teröristin Mardin'in Derik İlçesi nüfusuna kayıtlı Didar kod adlı Hamdiye Özbahçeci olduğu tespit edildi.

PKK'NIN SÖZDE ÖZEL GÜÇ YAPILANMASINDA

Hamdiye Özbahçeci'nin PKK'nın Irak'ın kuzeyindeki Gara Dağında silah ve patlayıcı eğitimi aldığı, PKK’nın Özel güç yapılanması olan Hezen Taybet içerisinde yer aldığı belirlendi.

PKK’nın Zap, Avaşin ve Haftanin bölgelerinde uzun süre silahlı faaliyetlerde bulunduktan sonra Suriye'nin kuzeyindeki yönetim ve otorite boşluğundan istifade ederek bu bölgeyi işgal eden PKK-YPG'nin silahlı kadın kolu YPJ içinde uzun zamandan beri silahlı faaliyet yürüttüğü tespit edildi.

Bomba ve mühimmatlar üzerine eğitim alan terörist Özbahçeci'nin Suriye'nin Haseki, Hol, Kamışlı, Münbiç bölgelerinde ABD öncülüğünde oluşturulan IŞİD koalisyonu içinde yer aldığı öğrenildi.

PKK PANİKLEDİ ONU SURİYELİ DİYE DUYURDU

10 yıldan beri örgütün saflarında yer alan Hamdiye Özbahçeci hakkında “Devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak, silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlarından üç ayrı yakalama kararı bulunduğu ortaya çıktı.

Türkiye uyruklu olması ve PKK içinde uzun yıllar faaliyet yürütmesinin ABD-Türkiye, Türkiye-Avrupa ilişkilerini olumsuz yönde etkileyeceği içinPKK’nın panik halinde apar topar ölen kadın militanı Suriyeli gibi gösterdiği öğrenildi.

SÜLEYMANİYE PKK ÜSSÜ HALİNE GELDİ

Bafel Talabani'nin liderliğini yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği kontrolündeki Süleymaniye havaalanı son bir yıldan beri PKK'nın ana üssü olarak kullanılıyor. Bu havaalanında ayrıca ABD askerlerinin de üssü bulunuyor.

PKK'lı yöneticiler, son yıllarda artan SİHA operasyonları nedeniyle helikopterlerle buradan Kandil'e, Suriye'ye geçişler sağlıyor. PKK faaliyetlerinin yoğunluk kazandığı Süleymaniye'de hasta ve yaralı teröristlerin tedavi edildiği özel bir hastanede bulunuyor.

Süleymaniye; PKK'nın barınma, lojistik malzeme aktarımıyla ilgili de merkez pozisyonunda bir yerleşim birimi haline gelince Türkiye buradan gerçekleşecek uçuşlarla ilgili hava sahasını güvenlik nedeniyle bir süre önce kapatmıştı.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.