Görüş Bildir

Seçmen bilgi kağıtları dağıtımı ne zaman başlıyor?

31 Mart'ta yapılacak yerel seçim için Yüksek Seçim Kurulu’nun takvimi uyarınca süreç devam ediyor.

Seçmen bilgi kağıtları dağıtımı ne zaman başlıyor?

Seçmen bilgi kağıtlarının dökümüne ve dağıtımına bugün başlanacak. Dağıtımı 24 Mart'ta tamamlanacak seçmen bilgi kağıdı yanında bulunmayan seçmen de oy kullanabilecek.

Seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi parti sayısı 34 siyasi parti katılıyor.

Seçim takvimine göre, siyasi partiler ve bağımsız adaylar 20 Şubat'ta il ve ilçe seçim kurullarına adaylık listelerini teslim etmişti. Seçime katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri de 27 Ocak'ta YSK Başkanlığı'nda yapılan kura çekimi ile belirlenmişti.

BUGÜN BAŞLIYOR

Seçime giden süreçte vatandaşların oy kullanacağı yerleri belirleyen seçmen bilgi kağıtlarının döküm ve dağıtımına bugün başlanacak.

Seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda oy verebilecek. Ayrıca oy kullanmaya gidecek vatandaşların 31 Mart günü seçmen bilgi kağıtlarının yanlarında bulundurulması zorunlu olmayacak.

Seçmen bilgi kağıtlarının dağıtımı öncesinde de seçmenler nerede oy kullanacağını öğrenebilecek. Buna göre YSK'nin internet sitesinden, e-Devlet kapısından, YSK'nın seçmen sorgulama mobil uygulamasından seçmenler nerede oy kullanacaklarını kontrol edebilecek.

YSK tarafından yapılan uyarıda, seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin sadece belirtilen kanallar aracılığıyla yapılabildiği vurgulanarak bunlar dışında gelen e-posta, çağrı ya da mesajlara itibar edilmemesi istendi.

HABER MERKEZİ

Kaynak: Diyarbakır Söz

Etiketler:

Editor Hakkında

Hamza Özçelik

Firat Üniversitesi iletişim fakültesi gazetecilik bölümü mezunu