Görüş Bildir

Şeyh Çevik'e suikast!

Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu ve bölgenin kanaat önderlerinden Şeyh Abdülkerim Çevik, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Bitlis'in Güroymak (Norşin) ilçesinde, Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu ve bölgenin kanaat önderlerinden Şeyh Abdülkerim Çevik (50), Şeyh Hafit Kur'an kursunda öğrencileriyle birlikte kahvaltı yaparken uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Menfur saldırıyla vefat eden Çevik'in ölümü Nakşibendi cemaatinde büyük üzüntüye yol açarken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olayla ilgili sosyal medyada yaptığı paylaşımında, "Çok hüzünlüyüm. Bir alimin ölümü, bir alemin ölümüdür" dedi.

ŞEYH KAHVALTI YAPARKEN

Alınan bilgiye göre, Güroymak ilçesinde saat 11.00 sıralarında saldırgan Y.Ş., Şeyh Muhammet Hafit Kur'an Kursu'na gitti. Y.Ş., burada Kur'an kursu öğrencileriyle birlikte kahvaltı yapan Nakşibendî şeyhi Muhammed Ziyaeddin'in torunu ve bölgenin kanaat önderlerinden, öğretmenlik yapan Şeyh Abdülkerim Çevik ile görüştü.

GÖRÜŞTÜ, SONRA ATEŞ ETTİ

Görüşme sırasında Y.Ş., beraberinde getirdiği silahı çekerek Şeyh Abdulkerim Çevik'e gelişi güzel ateş etti. Kurşunların hedefi olan 50 yaşındaki Çevik kanlar içerisinde yere yığıldı. Ağır yaralanan Çevik, Kuran kursu görevlileri tarafından 112'den çağrılan ambulansla Güroymak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

SEVENLERİ HASTANEYE AKIN ETTİ

Şeyh Çevik'in saldırıya uğradığını duyan yakınları, talebeleri ve sevenleri hastane önüne akın etti. Yapılan otopsi işlemlerinin ardından Şeyh Çevik'in cenazesinin Erentepe Mahallesi'nde bulunan aile kabristanına defnedileceği öğrenildi.

HASTANEDE YAŞAMINI YİTİRDİ

Buarada tedaviye alınan Çevik, doktorların tüm müdahalelerine karşın kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Olayın ardından güvenlik güçleri, kaçmak üzere olan saldırgan Y.Ş.'yi yakalayarak gözaltına aldı. Y.Ş.'nin üzerinde yapılan aramada 3 adet ruhsatsız tabanca ele geçirildi.

BİR ALİMİN ÖLÜMÜ, BİR ALEMİN ÖLÜMÜDÜR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Çok hüzünlüyüm. Bir alimin ölümü, bir alemin ölümüdür. Bitlis Güroymak (Norşin) Medresesi Başmüderrisi Seyda Abdülkerim Çevik Allah'a yürüdü. Allah rahmet eylesin" paylaşımıyla üzüntüsünü dile getirdi.

ŞEYH ABDULKERİM ÇEVİK KİMDİR?

Hazret namı ile maruf Şeyh Muhammed Diyaeddin’in (kuddise sırruhu) torunlarından Şeyh Ataullah’ın (kuddise sırruhu) evladlarından olan Seyda Abdulkerim Çevik, Bitlis İli Güroymak (Norşin) İlçesinde dünyaya geldi.

6 yaşında başladığı ilk eğitim ile birlikte, Norşin’de çeşitli medreselerde amcası Şeyh Muhammed Hafid (kuddise sırruhu), Şeyh Mazhar (kuddise sırruhu), Şeyh Fedli (kuddise sırruhu), Mele Sabri, Horasanlı Mele Ebubekir gibi büyük âlimlerin yanında medrese eğitimine başladı.

Medrese kitaplarının birçoğunu bu âlimlerin yanında okuduktan sonra, 1988 yılından itibaren, Seyda Burhaneddin’in Başmüderrisliğini yaptığı Siirt/Tillo Medresesinde eğitimine devam ederek 1991 yılında ilim icazetini aldı.

9 yaşında amcası Şeyh Hafid’in (kuddise sırruhu) yanında tevbe ederek, Nakşibendi tarikatında başladığı seyr-u sülükü amcası Şeyh Muhammed Hafid’in (kuddise sırruhu) 2001 yılında vefatından sonra, Şeyh Fetullah-i Verkanis’in (kuddise sırruhu) torunu Şeyh Asım’ın (kuddise sırruhu) yanında tamamlayarak, 2007 yılında Şeyh Muhammed Asım (kuddise sırruhu) tarafından irşad ile görevlendirildi.

Bitlis İli Güroymak (Norşin) İlçesinde bulunan Norşin medresesinde Başmüderris olarak ilim ve irşadla meşgul olan Seyda Abdulkerim Çevik, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi İlahiyat ve Sosyoloji bölümleri mezunuydu.
Etiketler: | | |