24

Soruşturmalar hukuki olsun!

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sağkan, Diyarbakırdaki terör soruşturmasına ilişkin konuştu Soruşturma sürecinin hukuka uygun olarak yürütülmesi Türkiye Barolar Birliği ve barolar olarak en büyük beklentimizdir dedi.

Soruşturmalar hukuki olsun!

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Erinç Sağkan, Diyarbakır merkezli 21 ilde terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik soruşturmada gözaltına alınan 128 şüpheli arasında avukatların da bulunmasına ilişkin, "Soruşturma sürecinin hukuka uygun olarak yürütülmesi Türkiye Barolar Birliği ve barolar olarak en büyük beklentimizdir. Meslektaşlarımıza ilişkin yürütülen bu süreci yakından takip edeceğiz." dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında emniyetteki işlemlerinin ardından aralarında avukatların da bulunduğu bazı şüpheliler adliyeye sevk edildi.

TERÖR SORUŞTURMASI

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan avukatlar adına açıklama yapan Sağkan, aralarında 25 avukatın da bulunduğu soruşturmada kısıtlılık kararı olduğunu ve avukata erişim noktasında 24 saat tedbir kararının uygulandığını söyledi.

Kısıtlılık kararı nedeniyle dosyanın içeriğine dair ayrıntılı bilgiye sahip olmadıklarını anlatan Sağkan, şunları kaydetti:

HUKUKA UYGUNLUĞU

"Özellikle avukat meslektaşlarımın evlerinin baro temsilcisi olmadan aranması hukuka aykırı bir işlemdir. Buradan elde edilen deliller ne olursa olsun hukuka aykırı olarak elde edilmiş delillerdir. Bir yargılamanın esasına teşkil edecek şekilde değerlendirmeye alınamaz. Soruşturma sürecinin hukuka uygun olarak yürütülmesi Türkiye Barolar Birliği ve barolar olarak en büyük beklentimizdir. Meslektaşlarımıza ilişkin yürütülen bu süreci yakından takip edeceğiz."

 EMEK VE ÖZGÜRLÜK

Öte yandan, Emek ve Özgürlük İttifakı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 25 Nisan günü 21 kentte yapılan  operasyonda 134 kişi gözaltına alındığı, dört gazetecinin tutuklandığına dikkat çekilen bir yazılı açıklama yayınladı. "Gün susma günü değil, faşizme karşı birleşme ve hep birlikte ses çıkarma günüdür!" denilen açıklamada, bu operasyonun 14 Mayıs seçim sonuçlarını etkilemeye yönelik bir "saray darbesi" olduğu vurgulandı. Muhalefete de seslenilen açıklamada, "Her suskunluk faşizmi daha da büyütecektir" ifadeleri yer aldı.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.