Tanrıkulu, aba altından sopa gösterdi; "Takipçisi olacağız"

20 Haziran 2024 tarihinde Diyarbakır'ın Çınar ve Mardin'in Mazıdağı ilcesi arasında kalan bölgede yaşanan orman yangınlarının köylere ulaşması sebebiyle 15 vatandaşımız hayatını kaybetmiş çok yüksek rakamlarla ifade edilen maddi zarar meydana gelmişti.

Tanrıkulu, aba altından sopa gösterdi;

Afet ve Acil Durum Başkanlığı(AFAD) tarafından yapılan açıklamaya göre;

'20 Haziran tarihinde Diyarbakır'ın Çınar İlçesiyle Mardin'in Mazıdağ İlçeleri arasında kalan bölgede dört köyde Çınar'ın Köksalan ve Bağacık, Mazıdağ'ın Yücebağ ve Yetkinler Köyleri arasındaki bölgede büyük bir yangın felaketi yaşandı. 15 yurttaşımız yaşamını kaybetti. Binlerce dönüm arazi, ekili arazi zarar gördü. Yüzlerce hayvan da telef oldu. Ve bölgede büyük bir acı yaşandı.

İlk günden itibaren bölgenin 7269 Sayılı Yasa uyarınca afet bölgesi olarak ilan edilmesini talep etmiştik. İçişleri Bakanlığına bağlı AFAD  nitekim aldığı kararla bu dört köyü "genel hayata etkili afet yaşandığı" gerekçesiyle afet bölgesi ilan etmiş  durumda. Şimdi bu dört köye bağlı bölgede, zarar gören yurttaşlarımız  bakımından zararların giderilmesi ve noktasında 7269 Sayılı  Yasanın lehe hükümleri uygulanacak.

Her 2 ilin valiliğine yani Diyarbakır ve Mardin Valiliğine gerekli ödenekler aktarılacak  ve bu zararın, yurttaşlarımız herhangi bir dava açmadan, giderilmesi noktasında bu Yasanın lehe olan hükümleri uygulanacak.

Biz de ilk günden beri buranın afet bölgesi ilan edilmesi konusunda çaba içerisinde olmuştuk.  Bütün çabamız buna yönelikti. Parlamentoda, kürsüde bu talepte bulunmuştuk. Yasa teklifi vermiştik geçtiğimiz hafta itibariyle Parlamento Başkanlığına. Böyle bir karar çıktığını değerli hemşehrilerime bildirmek istiyorum.

Ayrıca bütün bu işleri zamanda yapıp yapmadığı konusunda, yeterli yapıp yapmadığı konusunda da takipçi olmaya devam edeceğimizi de bildirmek isterim.'

Sezgin Tanrıkulu 
Diyarbakır Milletvekili 
Tbmm İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili 
 

Kaynak: Bülten

Çok Okunan Haberler