24

TCG Anadolu… Selçuk Bayraktar’ı duygulandırdı, Yunan medyasını korkuttu

Dünyanın ilk SİHA gemisi olarak kayıtlara geçen TCG Anadolu, Cumhurbaşkanı Erdoğanın katılımıyla Deniz Kuvvetlerine teslim edildi. TCG Anadolu tesliminde bulunan Selçuk Bayraktar da duygularını gizleyemeyerek “gurur duyduğunu ifade etti. TCG Anadolu teslim zamanında Yunan medyası ise Mavi Vatanı titreten büyük pazartesi ibaresiyle haber yaptı. TCG Anadolunun Deniz Kuvvetlerine teslimiyle ilgili detaylar…

TCG Anadolu… Selçuk Bayraktar’ı duygulandırdı, Yunan medyasını korkuttu

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, teslim töreni öncesi TCG Anadolu gemisini gezdiğini ve Türk mühendisliği açısından gurur duyduğunu belirterek, 'Dünyada ilk defa SİHA kısa pistli gemiye konuşlanmış olacak.' dedi.

Türkiye'nin en büyük askeri gemisi TCG Anadolu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bugün düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi. Törene katılan Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Daha önceden gemiyi görmüştük ama bitmiş halini görünce, yakından bir daha görünce çok devasa boyutta olduğunu fark ettim. Ufak çocukların büyük oyun parklarına girdiği gibi sevindiğindeki duygu sardı. Böylesine muazzam bir eserin Türk mühendisliği ve tersanciiğiyle üretilmiş olması, radar, insansız hava araçlarının milli olarak geliştiriliyor olması ülkemiz mühendisliği adına büyük gurur duydum. Bu eserleri yanyana koyunca Teknofest'ten daha büyük coşku. Özellikle bitmiş hali beni çok etkiledi. Çok değişmiş, tanıyamadım.

Dünyada ilk defa SİHA kısa pistli gemiye konuşlanmış olacak. 2023'te TB3 ilk uçuşunu yapacak, 2024'te gemiye konuşlandırılacak. Dünyada da kavramsal olarak TB3 lider durumda. 1 sene sonra ABD, sonra İsrailliler TB3 konseptinde uçak yapacaklarını söylediler. 2025'te de inşallah Kızılelma gemiye konuşlanacak." Dedi.

Sabit kanatlı platformu gemiye konvansiyonel şekilde indirmek maliyet ve güvenilirliği artırmış oluyor. Helikopter gibi platformda zarfınız kısıtlanıyor, bakım maliyetleri artıyor. Bayraktar TB3 o yüzden özel. Gemi mobil, gemiden binlerce kilometre öteye gidebiliyor, vurucu gücü aktarıyor.

Yunanistan basını, üzerine TB-3 SİHA ve Kızılelma insansız savaş uçağının konuşlandırılabilen Türkiye'nin en büyük gemisi TCG Anadolu ilgili bilgileri okuyucularına son dakika geçti.

"MAVİ VATAN'I TİTRETEN BÜYÜK PAZARTESİ"

"Newsbomb" adlı internet sitesi, törenin gerçekleştirildiği günle ilgili, "Mavi Vatan'ı titreten büyük pazartesi" ifadesini kullandı. TCG Anadolu'nun özelliklerinin vurgulandığı haberde geminin yakıt ikmali olmadan 9.000 mil yol yapabilmesi taşıdığı silah gücüyle yüzer bir harekat üssü olacağına dikkat çekildi.

YORUM YAP

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.