Terör koridoruna asla izin verilmez

Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmaya çalışılan “Güvenlik Koridoru”na MGK'dan çıkan kesin karar; "Terör koridoruna asla izin verilmeyecek?"

Terör koridoruna asla izin verilmez

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapıldı. Beştepe’de saat 15.50’de başlayan toplantı, 4 buçuk saat sürdü. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, “31 Mart’ta yapılacak seçimlerin güven içinde gerçekleştirilmesi için alınan tedbirlerin gözden geçirildiği” aktarıldı.

“Türkiye’nin bütün terör örgütleriyle mücadelesini, geçmişte olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam edeceği vurgulanmıştır” denilen açıklamada, Suriye için, “Güney sınırları boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna asla izin vermeyeceği kuvvetle vurgulandı” denildi.

Suriye’de Fırat'ın doğusunun “temizlenmesi” gerektiği belirtilen açıklama şöyle devam etti: “Münbiç ve Fırat’ın doğusunun terör örgütlerinden temizlenmeden bölgede istikrarın sağlanmasının ve göç hareketliliğinin durdurulmasının mümkün olmayacağı ifade edilmiştir. Yeni Zelanda’da masum insanların yalnızca inançlarından dolayı hunharca katledildiği terör saldırısı şiddetle kınanmıştır.”

HABER MERKEZİ

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yayımlanan bildiride Yeni Zelanda’daki terör saldırısına ilişkin, “Yaşanan hadise tüm yönleriyle istişare edilmiş, Türk düşmanlığını da ihtiva ettiği anlaşılan İslam karşıtı ırkçı zihniyeti besleyen iklimin, bireysel ve organize unsurlarının deşifre edilerek kararlılıkla üzerine gedilmesi gerektiği ifade edilmiştir” denildi.

4.5 SAAT SÜREN TOPLANTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılan MGK toplantısı sona erdi. Saat 15.50’de başlayan toplantı 4.5 saat sürdü. MGK toplantısı sonrası yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin güvenliğini yakından ilgilendiren önemli iç ve dış gelişmeler bütün yönleriyle ele alınarak, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamızı tehdit eden FETÖ/PDY, YPG ve DEAŞ başta olmak üzere, yurt içinde ve yurt dışında terör örgütlerine karşı sürdürülen mücadele hakkında kurula bilgi sunulmuştur. Türkiye’nin, bütün terör örgütleriyle mücadelesini, geçmişte olduğu gibi aynı azim ve kararlılıkla yerine getirmeye devam edeceği vurgulanmıştır.

31 MART SEÇİMLERİNE VURGU

31 Mart 2019 tarihinde yapılacak mahalli idareler genel seçimlerinin, yurt bütününde huzur ve güven içinde gerçekleştirilmesi için yetkili kurumlarca alınan tedbirler gözden geçirilmiştir.

TERÖR KORİDORUNA ASLA İZİN YOK

Suriye’nin siyasi birliği ve toprak bütünlüğü çerçevesinde tüm terör örgütlerinden temizlenmesi, ülkeye huzur ve barış ortamı getirilmesi için Türkiye’nin gösterdiği gayretlerine kararlılıkla devam edeceği, güney sınırları boyunca oluşturulmaya çalışılan terör koridoruna asla izin vermeyeceği kuvvetle vurgulanmıştır. Suriye halkına hitap edecek bir Anayasa'nın hazırlanarak hür ve demokratik seçimlerin gerçekleştirilmesi yönündeki beklenti ve katkılarımız dile getirilmiş, Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak güvenli bölgenin terör örgütlerinin değil, iki ülke halkının güvenliğini temin edecek bir uygulama olması halinde kabul edilebileceği, Münbiç ve Fırat’ın doğusunun terör örgütlerinden temizlenmeden bölgede istikrarın sağlanmasının ve göç hareketliliğinin durdurulmasının mümkün olmayacağı ifade edilmiştir.”

YENİ ZELANDA'DAKİ TERÖR SALDIRISI

Bildiride Yeni Zelanda’daki terör saldırısına ilişkin ise, “Yeni Zelanda’da masum insanların yalnızca inançlarından dolayı hunharca katledildiği terör saldırısı şiddetle kınanmıştır. Yaşanan hadise tüm yönleriyle istişare edilmiş, Türk düşmanlığını da ihtiva ettiği anlaşılan İslam karşıtı ırkçı zihniyeti besleyen iklimin, bireysel ve organize unsurlarının deşifre edilerek kararlılıkla üzerine gidilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Giderek şiddet ve teröre dönüşen İslam ve Müslüman düşmanlığına çeşitli gerekçelerle göz yumulmasının, benzer saldırılara zemin hazırlayacağı uyarısında bulunulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Kaynak: Diyarbakır Söz

Çok Okunan Haberler