Görüş Bildir

Üç Merkezli Fetö Alarmı

Hakkari merkezli 8 il, Konya merkezli 34 İl ve Antalya merkezli 24 İl'de FETÖ operasyonu dün sabah gerçekleştirildi. Operasyonlarda, 150 kişi gözaltına alındı.

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik dün sabah Hakkari, Konla öe Antalya merkezli, 66 il'i kapsayan şok operasyonlar gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetlerinin bünyesinde halen muvazzaf askerlerin yansıra iş adamlarının bulunduğu toplam 150 kişi gözaltına alındı.

HAKKARİ'DE İŞADAMLARI

Hakkari merkezli 8 ilde, FETÖ-PDY’ye finans desteği sağladığı iddia edilen Yüksekova Sanayici ve İş Adamları Derneği (YÜSİAD) üyelerine yönelik düzenlenen operasyonda, 15 kişi gözaltına alındı.

23 ADRESE OPERASYON

İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY'ye finansal destek sağladığı iddia edilen YÜSİAD üyelerine yönelik operasyon düzenledi. Hakkari merkezli Ankara, Mersin, Diyarbakır, İstanbul, Siirt, Kahramanmaraş ve Van illerinde polis, 23 adrese eş zamanlı baskın yaptı. Operasyonda 15 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Soruşturma kapsamında 8 kişinin yakalanması için çalışmaların devam ettiği bildirildi.

KONYA MERKEZLİ BASKIN

Öte yandan, Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından darbe girişiminin ardından FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince, daha önce gözaltına alınan mahrem imamların vermiş olduğu ifadeler ve yapılan çalışmalar sonucunda Kara ve Hava Kuvvetleri'nde görevli 'kripto' olark bilinen askeri personele yönelik çalışma başlatıldı. Bunun üzerine bu sabah eş zamanlı olarak Konya merkezli 34 ilde 47'si muvazzaf 70 şüpheliyi yakalamak için operasyon başlatıldı. Şüphelilerin 4'ü astsubay 66'sının subay olduğu öğrenilirken, 23 şüphelinin soruşturma kapsamında daha önceden görevden ihraç edildiği belirtildi. Gözaltıların olduğu ve operasyonun sürdüğü belirtildi.

ANTALYA'YI KAPSAYAN 24 İL

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'nin askeri yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında haklarında 36'sı memur, 25'i asker ve polis, 4'ü sivil toplam 65 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartıldı. Şüphelilerin yakalanması için saat 06.00'da, 24 ilde 99 adrese eş zamanlı baskın yapıldı. Antalya'daki baskında İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan şüpheliler, Kepez İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Şube Müdürlüğü'ne getirildi. Antalya'da gözaltına alınan şüpheliler arasında örgütün askeri imamının da bulunduğu belirtildi. Operasyonda kapsamında şu ana kadar kaç kişinin gözaltına alındığına ilişkin bilgi verilmezken, soruşturmanın derinleşebileceği ve gözaltı sayısının artabileceği kaydedildi.
Etiketler: |