Yaşadığını ispatlaması isteniyor

Diyarbakır’da iki dönem belediye başkanlığı yapan Osman Baydemir’e emekli maaşı bağlanması için, kendisinin yaşadığının ispat edilmesi istendiği ortaya çıktı.

Yaşadığını ispatlaması isteniyor

İki dönem Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve bir dönem Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilliği yapan ve hakkında kesinleşmiş hapis cezası bulunan Osman Baydemir’e emekli maaşının bağlanması için kendisinden yaşadığının ispat edilmesi istendiği ortaya çıktı.
İKİ YIL ÖNCE EMEKLİ HAKKI KAZANDI
Medyascope'tan Ferit Aslan'ın haberine göre, Osman Baydemir, yaklaşık 2 yıl önce milletvekilliğinden emekli olma hakkını elde etti. Avukatları tarafından yapılan işlemlerde, bu hakkı kazanmasına rağmen emekli aylığı bağlanmadığı ortayı çıktı. Baydemir’in avukatlarının hem aldıkları sağlık raporunu hem de yaşadığına dair yurt dışındaki resmi kurumlardan aldıkları belgeleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na sundukları ancak bir sonuç elde edemedikleri belirtildi. Konu ile ilgili Baydemir’in ise yakın çevresine, halkın bu kadar sorunu varken, bu konu ile gündeme gelmek istemediğini söylediği öğrenildi. 

Baydemir için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 17 Eylül 2020’de kırmızı bülten çıkarılması için talepname hazırlanmıştı. Kırmızı bülten formu ve iade talepnamesinde Baydemir’in İngiltere’de yaşadığı değerlendirilmişti. Baydemir’in hakkında kesinleşmiş hapis cezası olduğu gerekçesiyle 18 Nisan 2018’de milletvekilliği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde düşürülmüştü. Vekilliği düşürülmeden yurt dışına çıkan Baydemir, vekilliğinin düşürülmesi ile ilgili, “Hayırlı olsun. Temsil etmiş olduğum halkın özgürlüğüne, onurlu bir barışa kavuşmasına katkı sunmaya çalıştım. Biz her fırsatta özgürlük, eşitlik için bedel ödenmesi gerekiyorsa, halkımız yerine biz bedel ödemeye hazırız demiştik ve bunun için mücadele vermiştik. Demek ki faşizmi rahatsız etmişiz ve bundan dolayı da milletin bize verdiği bir yetki bugün gasp edildi” demişti.

Kaynak: Diyarbakır Söz