Görüş Bildir

Yeni rapor reddedildi!

Yeni rapor reddedildi!

Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, Adli Tıp Kurumu’nun Tahir Elçi cinayetinde ikinci bir rapor hazırlama talebini reddettiğini söyledi.

Diyarbakır Barosu'na bağlı avukatlar, Tahir Elçi'nin faillerinin bulunması için 183'üncü kez Diyarbakır Adliyesi önündeki eylemde bir araya geldi. Eylemde, 'Em te ji bir nakin/ Seni Unutmayacağız' yazılı pankart açıldı. Açıklama yapan Baro Başkanı Cihan Aydın, Tahir Elçi soruşturmasında failler yargı önüne çıkarılıp hak ettikleri cezayı alana kadar, cezasızlık hali ortadan kalkana kadar etkinliklerini sürdürmeye devam edeceklerini söyledi.

ADLİ TIP RAPOR HAZIRLAMAYACAK

Adli Tıp Kurumu’na gönderilen dosyanın kendilerine ulaştığını belirten Aydın, kapsamlı değerlendirmeyi yaparak basınla paylaşacaklarını duyurdu. Adli Tıp'a gönderilen dosyaya kurumun hazırladığı ilk rapor dışında başka bir rapor hazırlamayacaklarını ifade eder şekilde cevap verildiğini söyleyen Aydın, "Bir değişiklik yok. Yapılması gereken Londra Üniversitesi'ne hazırlattığımız rapor dikkate alınarak bir an önce soruşturma aşamasına geçilmesini istiyoruz. Temel faillerin, suçlanan kişilerin bir an önce şüpheli sıfatıyla ifadelerinin alınmasını ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

'SUÇ İŞLİYORLAR'

Tahir Elçi İnsan Hakları Kürsüsü'nün bu haftaki konusu ise 'Cezaevlerinde yaşanan hak ihlalleri' oldu.

Anayasa Mahkemesi'nin süreli yayınların tutuklulara verilmemesine dair çarpıcı bir karar verdiğini ifade eden Aydın, "Buna rağmen hak kısıtlılığı hapishanelerde bütün hızıyla devam ediyor. HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la görüştük. Kendisine bir dizin süreli yayın ve Yeni Yaşam gazetesinin verilmediğini söyledi. Anayasa Mahkemesi'ne rağmen cezaevi idarelerinin keyfilik hali almış başını gidiyor. Anayasa Mahkemesi de kararında bu keyfilik son bulmalıdır diyor. Kim bu keyfiliği sağlıyorsa açıkça suç işliyorlar. Yargı kararını yerine getirmemekle suç işliyorlar" ifadelerini kullandı. Eylem 5 dakikalık oturma eylemiyle son buldu.
Etiketler: | | |