Görüş Bildir

Yine direniş çağrısı yaptı

Yine direniş çağrısı yaptı

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, barış ve çözüm çağrılarına rağmen hükümetin savaş ve yıkım projelerini dayattığı iddiasında bulunarak, "Halkın, savaş politikalarına karşı, barış adına tarihi bir direnişi, tarihi bir sahiplenmeyi ortaya koyması gerekiyor" dedi. Bu sahiplenme ortaya konulursa, savaşta ısrar edenlerin istemeseler de müzakere masasına oturacaklarını ileri süren Baluken, "Çözüm süreci başlarken de bunlar öyle barışa karar vermemişti" diye konuştu.

Batman'da merkez ilçe kongresinde konuşan İdris Baluken, çözüm sürecinin başlamasından önceki dönemde yapılan KCK operasyonlarında 10 bin kişinin cezaevine konulduğunu, Uludere'de  savaş uçaklarının bombardımanında köylülerin öldürüldüğünü hatırlattı. Baluken, "O dönemde bu Srilanka modelinin sahipleri, müzakere masasına oturmak zorunda kalmışlardı. İşte bugünde böylesi tarihi bir direnişe Kürt halkının ve Türkiye'nin barış ve demokrasi çevrelerinin imza atması gerekiyor. Biz bunları ancak bu şekilde müzakere masasına çözüm yoluna getirtebiliriz. Onun dışında Tayyip Erdoğan'dan yada AKP'den politikaları düzelteceği beklentisi içerisine girmeyin" dedi.

BELEDİYELERE KAYYUM

Belediyelere kayyum atanmasının antidemokratik uygulama olduğu görüşünü savunan Baluken, "Bütün Türkiye tanıklık ediyor ki bugün Ankara'da, AKP hükümeti ve saray eliyle Batman halkının iradesi yok edilmek isteniyor. Rize'de, Trabzon'da sandıktan çıkan sonuca milli irade diyenler, Batman'da, Silvan'da çıkan sonuca düşman haline geldiler. Bunun kabul edilebilir hiçbir yanı yok. Halkın iradesine karşı büyük bir faşizan saldırıyı devreye koyup, buradan bir diktatöryal sistemi Türk işi bir başkanlık sistemini hayata geçirmenin planını yapıyorlar" dedi.

Yaptıkları barış çağrısının dikkate alınmadığını da ileri süren İdris Baluken, "Her etkinlikte çağrı yapıyoruz, barış çağrısını yapıyoruz, demokrasi çağrısını yapıyoruz, çözüm çağrısını yapıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız çağrılara maalesef AKP'nin vermiş olduğu cevaplarda, tek bir politika ortaya çıktı; savaş ve yıkım politikası çıktı" diye konuştu.

KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELER

İdris Baluken, Kanun Hükmündeki Kararnameler konusunda da şunları söyledi:

"Meclis tamamen devre dışına çıkarılarak, fiili bir diktatöryal sistem, fiili bir faşizan yönetim uygulaması hayata geçti. Şimdi tüm Türkiye halkları bu tabloyu sorgulamaya başladı. Bakın yakın dönemde yapmış olduğumuz çağrılara, barış ve çözüm çağrılarına çok güçlü mesajlarla cevap verildi. HDP'nin Türkiye'deki demokrasi ve barış güçlerinin bu savaş zamanından çıkılması ve biran önce barış ve çözüm zeminine geri dönülmesi noktasında yapmış olduğu çağrılara KCK ve PKK yönetimi, kamuoyuna açıkladığı bir deklarasyon metniyle, eğer ciddi ve samimi bir yaklaşım gösterilirse, eğer önderliğimiz üzerinde tecrit kaldırılıp, tekrar resmi müzakere sürecine girilirse, bir ay içerisinde şartsız hazır olduğunu ifade ettiler."


Etiketler: | |