Görüş Bildir

YPG ve PKK arasında çatlak artıyor

PKK ile YPG/PYD arasındaki kriz derinleşiyor. PKK'nın, Suriye sorumlusu "Sofi Nurettin" kod adlı Halef El Muhammed'i, YPG üzerindeki etkisini kaybettiği gerekçesiyle Kandil'e çekip "Bahoz Erdal" kod adlı Fehman Hüseyin'i ise yeniden Suriye sorumlusu olarak görevlendirdiği öğrenildi.

YPG'Yİ KONTROL EDEMEDİ, KANDİL'E ÇEKİLDİ   

Sofi Nurettin kod adlı Halef El Muhammed'in YPG'yi kontrol edemediği kararının, Kandil'e danışmadan karar alınarak,  anlaşmalar yapılması gerekçe gösterilerek verildiği öğrenildi. Örgüt liderlerinin, YPG/PYD'nin kontrolünün kaybedilmesinde Halef El Muhammed'in de sorumluluğu olduğu değerlendirilmesi yapıldığı bildirildi. Kandil'e çekilirken YPG/PYD üzerindeki etkisini nasıl kaybettiği ve nedenleriyle ilgili sorgulanacağı öğrenildi.

PETROL PARASI TERÖR ÖRGÜTÜNDE KAVGA ÇIKARDI

 PKK/KCK Merkez Komite Üyesi Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin'in yeniden Suriye sorumlusu olarak görevlendirildiği ifade edildi. Edinilen bilgilere göre, YPG ile PKK arasında geçtiğimiz günlerde de petrol parasının paylaşımı konusunda gerginlik yaşandı. ABD’li petrol şirketiyle anlaşma imzalayan YPG/PYD’nin elebaşlarından, sözde Suriye Demokratik Güçleri Komutanı Mazlum Kobani kod adlı Ferhat Abdi Şahin ile Murat Karayılan arasında bu nedenle gerilimin tavan yaptığı ve iletişimin koptuğu öğrenildi.

Para kazanan YPG/PYD’nin, ABD güdümüne gireceğini ve  PKK’dan koparak bağımsızlığını ilan edeceğini düşünen terörist elebaşı Karayılan’ın, petrol parasının kendisine verilmesini istediği kaydedildi. Ancak Mazlum Kobani’nin, Karayılan’a kesin olarak hayır cevabı verdiği öğrenildi. PKK’nın üst kademesinden  Mazlum Kobani’nin kendilerini bilgilendirmeden, danışmadan hareket etmesi ve anlaşmalara imza atmasına da büyük tepki gösterildiği  ifade edildi.
Etiketler: | |