Görüş Bildir

YSK kesin aday listesinde 38 yeni isim

YSK kesin aday listesinde 38 yeni isim

24 Haziran Pazar günü yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin kesin aday listesinde seçime katılacak 8 parti 33 milletvekili adayını değiştirdi.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), 24 Haziran Pazar günü yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin kesin aday listesinde 38 yeni isim yer aldı.

Resmi Gazete'de yayımlanan  27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne ilişkin kesin aday listesinde, YSK tarafından 26 Mayıs'ta açıklanan geçici aday listesine göre farklılıklar bulunuyor.

Buna göre, kesin aday listesinde seçime katılacak 8 parti 33 milletvekili adayını değiştirdi.

AK Parti'den 1, CHP'den 1, MHP'den 2, HDP'den 13, HÜDA PAR'dan 1, Vatan Partisinden 3, Saadet Partisinden 6, İyi Partiden 6 adayın yerine başka isimler listeye girdi.

Partilere göre en fazla aday değişikliği HDP'de yaşandı.

Geçici aday listesinde Diyarbakır'dan 8 aday gösteren Saadet Partisi, 9'uncu sıradan sıradan itibaren 4 yeni ismi daha milletvekili adayı gösterirken, Bursa'dan bir adayın sırasını değiştirdi.

Balıkesir'den ise bağımsız bir adayın ismi kesin aday listesinde yer aldı.

Geçici milletvekili adayı listesinde olan ancak kesin milletvekili aday listesinde bulunmayan ve yerine konulan isimler ve kentleri şöyle:

 PARTİ           ŞEHİR           SIRA              ESKİ ADAY            YENİ ADAY

 AK Parti        Adana            8         Samir Altunkaynak   Mehmet Akif Dostbil

 HDP   Adana            10       İbrahim Yakut           Eser Çapar

 HDP   Adıyaman      5         Mehmet Selim Özbek           İsmet Ardıç

 İyi Parti          Afyonkarahisar          5         Alper Yağcı   Merve Balandı

 HDP   Ağrı    3         Talha Kaya    Abdullah Koç

 Vatan Partisi  Ankara 1. Bölge        6         Hasan Fırat Kayaönü            Ali Yüksel

 MHP  Ankara 2. Bölge        9         Vedat Köseoğlu        İlkay Uyar Kaba

 HDP   Ardahan         2         Yaşar Kaya    Öztürk Polat

 Bağımsız Aday          Balıkesir         1                     Engin Günaydın

 İyi Parti          Bilecik           2         Batuhan Atalay         Merve Bektaş

 Saadet Partisi             Bingöl             3          Vural Koşunkartay     Ahmet Turan Tursun

 HDP   Bursa 1. Bölge

 10       Zeki Soyuşen              Mehmet Zahir Sarıtaş

 Saadet Partisi             Bursa 1. Bölge            6         Cengiz Arslan             Ersin Göktepe

 Saadet Partisi             Bursa 2. Bölge            3         Ebrar Gülsüm Aygün             Hamza Aygün

 Saadet Partisi             Bursa 2. Bölge            4         Hamza Aygün            Ensari Altınışık

 HDP    Çankırı            2         Hüseyin Yekta Erpolat          Dilan Çetin

 MHP  Diyarbakır      2         Rabia Görmez            Abdulkadir Aytekin

 Saadet Partisi             Diyarbakır       9                     Fatih Yokuş

 Saadet Partisi             Diyarbakır       10                   Ayşe Dağ

 Saadet Partisi             Diyarbakır       11                   Yunus Yıldırım

 Saadet Partisi             Diyarbakır       12                   Zeki Dilek

 İyi Parti          Edirne            1         Mehmet Akalın          İmren Çakırlar

 CHP   Elazığ 5         Mesut Başkan             Kadir Metin Öztürk

 Vatan Partisi  Eskişehir        7         Ayçan Aybüke Yıldırım        Nalan Bekman

 İyi Parti          Eskişehir         5         Emre Demir    Erkan Bursalı

 HÜDA PAR  Hakkari          1         Cemal Demirayak      Yalçın Tay

 HDP   Gaziantep       8         Umut Baran    Mizgin Yaman

 HDP   İstanbul 1. Bölge       18       Kuvvet İhsan Lordoğlu        Alican Çağrı Gökçek

 HDP   İzmir 1. Bölge           14       Hayri Etyemez          Kerem Ay

 Saadet Partisi Karabük         2         Mehmet Yüce            Hüsnü Latif Alper

 HDP   Kocaeli          8         Ferhat Demirelli        Necmettin Doğrul

 HDP   Kocaeli           10       Damla Bağcı  Maşallah Beyret

 Saadet Partisi Kocaeli           11       Fatma Betül Uludağ  Sevil Ertatar

 İyi Parti          Konya            10       Nazmi Sırıt    Oğuz Şimşek

 İyi Parti          Konya            14       Derya Özgülcü          Abdullah Mahmut Tunçez

 HDP   Malatya          6         Sinan Öztürk              Yusuf Bozkuş

 HDP   Manisa           1         Lezgin Botan              Sırrı Sakık

 Saadet Partisi Şanlıurfa        3         Hüseyin Mete            Rıdvan Söylemez

 Vatan Partisi  Şırnak 3         Büşra Şahin   Yiğit Alp Yurdakul




Etiketler: | | |