Görüş Bildir

GAP - diyarbakır söz Haberleri

GAP bölgesine has

GAP bölgesine has "e-ticaret" modeli oluşturuluyor

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkan Vekili Mehmet Açıkgöz, "Bölgeye has bir e-ticaret modeli oluşturmayı hedefliyoruz. Asıl amacımız bölgede üretilen ürünleri dijital platformlarda pazarlayarak bölgeye sosyal ve ekonomik katkı sunmaktır." dedi.
Kalkınma'da GAPın damgası

Kalkınma'da GAPın damgası

GAP Bölgesi yatırımlarının ülke içindeki payı 2001'de yüzde 5'lere kadar düşerken 2003-2020 döneminde yüzde 14'ü aştı
Güneydoğu'nun

Güneydoğu'nun "barış elçileri" husumetli aileleri barıştırıyor

Bölgede arazi anlaşmazlığı, kız kaçırma, hayvan otlatma gibi nedenlerle yaşanan kavgaların ardından aileler arasında başlayan ve ölümle sonuçlanan kan davalarının sona ermesi için devreye giren kanaat önderleri, mülki amirler, din alim
GAP bölgesinde

GAP bölgesinde "İyi Pamuk Projesi" başlatıldı

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) öncülüğünde, Türkiye'nin toplam pamuk üretiminin yüzde 60'ının karşılandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde daha kaliteli ürün elde edilmesi için "İyi Pamuk Projesi" başlatıldı.
İsot mesaisi başlıyor

İsot mesaisi başlıyor

Yıkandıktan sonra sap ve çöplerinden ayrılan, kavurucu sıcağın altında elle parçalanıp makineden geçirilerek naylonların üzerinde bekletilen biberler, tamamen kuruyup rengi koyulaştıktan sonra makinelerde çekilerek isot haline getiriliyor
Turizmin gözdesi!

Turizmin gözdesi!

Güneydoğu "Mezopotamya" markasıyla turizmin gözdesi olmaya hazırlanıyor

"Mezopotamya" markası hayata geçiriliyor

Dünyanın en büyük turizm destinasyonlarından olacak Mezopotamya'nın tanıtım stratejisi ve eylem planı, Bakanlar Varank ile Ersoy'un katılımıyla düzenlenecek tanıtım töreniyle duyurulacak
Mezopotamya marka oluyor

Mezopotamya marka oluyor

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Açıkgöz: "2021'de 'Mezopotamya' markasının lansmanını yapacağız"
Hayat geldi

Hayat geldi

Suya kavuşan Suruç Ovası hem tarıma hem de yöre halkına "hayat" verdi
GAP hayali ile DEDAŞ sendromu arasında kalan çiftçiler

GAP hayali ile DEDAŞ sendromu arasında kalan çiftçiler

Tarım denildiğinde akla gelen Mezopotamya Ovasının verimli topraklarına sahip olan Güneydoğulu çiftçilerin DEDAŞ olan sorunu hala çözülebilmiş değil.
Yerelin mutfağı

Yerelin mutfağı

Mardin Artuklu Üniversitesi Turizm Fakültesi'nin yürütücülüğünü yaptığı, GAP Bölge Kalkınma İdaresi ve Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından finanse edilen Yerel Mutfak Kültürü Dünyaya Açılıyor Projesinin kapanış toplantısı
Deniz yok tekne turu var

Deniz yok tekne turu var

Türkiye'nin vizyon projesi olan GAP kapsamında yapılan Ilısu Barajı HES'de su tutma çalışmaları kontrollü şekilde sürerken göl havzasında kalan, su seviyesinin yükseldiği Siirt'teki Botan Çayı'nda tekne turları başladı.
Yağışlar GAP çiftçisine

Yağışlar GAP çiftçisine "nefes" aldırdı

GAP'ın merkezi konumundaki Şanlıurfa'da kasım sonu ve aralıkta yağan yağmurlar, hububat ekimi yapan çiftçilerin yüzünü güldürdü.
Sulama projelerini yap-işlet-devret modeli hızlandıracak

Sulama projelerini yap-işlet-devret modeli hızlandıracak

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, tarımsal üretimde büyük önemi bulunan sulama projelerinin yap-işlet-devlet modeli kullanılarak hızlandırılması için çalışma başlattı.
GAP'ın başkenti Şanlıurfa'da mısır hasadı başladı

GAP'ın başkenti Şanlıurfa'da mısır hasadı başladı

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen: "Tarlalarda yaptığımız gözlemlere göre mısır bu yıl güzel verim verecek. Rekoltenin geçen yılı geçip yaklaşık 1 milyon 500 bin tonu aşacağın
Lavanta üretimi!

Lavanta üretimi!

GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin fidan desteğiyle 16 çiftçi için lavanta bahçesi oluşturuldu.
Enerjide geri sayım!

Enerjide geri sayım!

Türkiye'nin vizyon projelerinden biri olan GAP kapsamında yapımı tamamlanan Ilısu Baraj Gölü'nde biriken su miktarı 600 milyon metreküpe ulaştı.
Onlar bizim çocuklarımız

Onlar bizim çocuklarımız

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve GAP Bölge Kalkınma İdaresinin desteği, Valilik ve DÜ iş birliğiyle "Diyarbakır Sosyal Destek Projesi Koruma Altında Çocuklara Yönelik Rehber Öğretmen Eğitim Programı" hayata geçirildi.
İstihdamda birinciyiz!

İstihdamda birinciyiz!

İŞKUR tarafından düzenlenen İstihdam, Kariyer ve Girişimcilik Fuarı'nda konuşan İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Diyarbakır’ın istihdam seferberliğinde Türkiye birincisi olduğunu söyledi.
Karacadağ'a çeki-düzen!

Karacadağ'a çeki-düzen!

Büyükşehir Belediyesi ile GAP Bölge Kalkınma İdaresi arasında Karacadağ Kayak Merkezi ve çevre düzenleme projesinin protokolü imzalandı.