Görüş Bildir

Bakın, Halit Ergenç'in heykeli nerede dikilecek?

Bakın, Halit Ergenç'in heykeli nerede dikilecek?

İşte karşınızda büstü dikilecek adam: Halit Ergenç, nam-ı diğer Kanuni Sultan Süleyman. Muhteşem Yüzyıl’da Kanuni Sultan Süleyman karakterine hayat vererek, birçok hayran kitlesi oluşturan Halit Ergenç’in Macaristan ülkesinde büstünün dikileceği öğrenildi.

Macaristan’ın tanınmış heykeltıraşlarından biri olan Tibor Turi Török (Türk), 4 yıl önce Macaristan’da gösterilmeye başlanan Muhteşem Yüzyıl dizisinin ülke tarihinde en fazla izlenen dizilerin başında gelmesiyle beraber dizide en çok sevilen Halit Ergenç’in 70 kiloluk bir büstünü yaptı.

İHA’nın haberine göre; Macaristan’ın Keszthely kentinde yaşayan Macar sanatçı Török, İspanyol heykeltıraşlarının kullandığı, granit taşı sertliğinde ve bin 200 derecede yanan çamuru kullanarak büstleri yaptığını, bu nedenle yaptığı 3 büstün de hava şartlarına dayanıklı dış mekan için tasarladığını söyledi. Yaptığı 3 Türk büstünü toplam 90 gün içinde bitirdiğine değinen Török, Macaristan genelinde birçok şehir ve kasabadan Halit Ergenç’in büstünü kendisinden satın almak istendiğini, özellikle Ergenç’in Macar kadın kayranlarının atölyesine gelerek bu büstle fotoğraf çektirme yarışına girdiğini açıkladı. Amacının maddiyat sağlamak değil, 150 yıl Macaristan’da hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun ve Türklerin Macaristan’da daha iyi ve pozitif tanınmasına katkıda bulunmak olduğunu söyledi.

Yakışıklı oyuncu Halit Ergenç’in büstünün henüz bitmediğini ifade eden Török, ‘‘Büstün bitmesi için en az 15 güne daha ihtiyacım var. Büstün bitmesiyle birlikte gelen teklifleri değerlendirerek Halit Ergenç’in büstünün dikileceği en iyi yer hangisi ise orayı seçeceğim” ifadelerini kullandı.

Sadece sanatçı Halit Ergenç’in değil, gerçek Kanuni Sultan Süleyman’ın ve Budin’de türbesi bulunan Bektaşi Babası Gül Baba’nın da büstünü yaptığını söyleyen Macar heykeltıraş Török, bu her iki büstün ağırlığının da 60 kilo civarında olduğunu, büstlerin de Macaristan’ın çeşitli yerlerinde iç ya da dış mekanlarda dikilebileceğini belirtti. Macaristan Macar-Türk Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Faruk Naci Ceylan’a Mustafa Kemal Atatürk’ün büstünü de hediye eden Macar sanatçı Török, soyadının Türk olduğu için gurur duyduğunu, Türkiye’nin ve Türklerin Macaristan’da çok sevildiğini açıkladı.