'Gönül Dağı' setinde yaşanan taciz davası sonuçlandı

TRT’nin 'Gönül Dağı' dizisi ekibinde çalışanlar arasında yaşanan taciz davası karara bağlandı.

'Gönül Dağı' setinde yaşanan taciz davası sonuçlandı

Geçtiğimiz yıl 31 Ağustos'ta 'Gönül Dağı' dizisinin setinde yaşanan ve yargıya taşınan taciz davası geçen hafta sonuçlandı.

Saç Asistanı Zeynep Çetinkaya’nın kendisini taciz eden setin Makyaj Şefi Kardelen Özbek’e dava açtığı ortaya çıktı. Sivrihisar Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada Kardelen Özbek suçlu bulundu.

1 YIL 8 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Mahkeme 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. Özbek 5 yıl içinde kasıtlı bir suç işlerse cezası infaz edilecek.

Sinema TV Sendikası avukatı Ceren Kalı “Sinema TV Sendikası olarak iş yerinde gerçekleşen her türlü cinsel taciz ve cinsel istismar davalarını istisnasız takip etmeye ve mağdurlara hukuki destek sunmaya çalışıyoruz.

Bu davada oldukça hızlı ve etkin bir soruşturma yapılarak dava açılması ve failin cezalandırılması mümkün olabildi. Hızlı, adil ve hakkaniyetli bir karar çıkmış olmasının adalete olan inancı perçinleyici yönünün oldukça önemli olduğunu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

SİNEMA TV SENDİKASI: ZEYNEP ÇETİNKAYA'NIN YANINDAYIZ

Sinema TV Sendikası yaptığı yazılı açıklamada "Köprü Film’in yapımcılığını üstlendiği ‘Gönül Dağı’ isimli dizi film projesinde Saç Asistanı olarak çalışan meslektaşımız Zeynep Çetinkaya (21) aynı dizinin setinde Make UP Şefi olarak çalışan Kardelen Özbek tarafından cinsel tacize uğramış, yapım şirketi tarafından ise maruz kaldığı tacizi bildirmesine rağmen haksız olarak işten çıkartılmıştır.

Sendika olarak takip ettiğimiz dava dosyasında çıkan kararda; Mahkeme Zeynep Çetinkaya’ya cinsel tacizde bulunan Kardelen Özbek’i suçlu bularak, cezalandırılmasına karar vermiştir. Zeynep Çetinkaya’nın Yanındayız!"

Kaynak: Diyarbakır Söz