Görüş Bildir

Hüsnü Şenlendirici öldü mü? Son dakika açıklama var mı?

Hüsnü Şenlendirici öldü mü? Son dakika açıklama var mı?

Sosyal medyanın gün be gün öldürdüğü ünlüler kervanına Klarnetç Hüsnü Şenlendirici'de eklendi. Peki ya Hüsnü Şenlendirici öldü mü? Deniz Seki'nin yasak aşkı Hüsnü Şenlendirici hakkında son dakika öldü mü? detayı

Sosyal medyanın gün be gün öldürdüğü ünlüler kervanına Klarnetç Hüsnü Şenlendirici'de eklendi. Peki ya Hüsnü Şenlendirici öldü mü? Deniz Seki'nin yasak aşkı Hüsnü Şenlendirici hakkında son dakika öldü mü? detayı

 Orta atılan iddia hakkında ailesi tarafından ya da sanatçı tarafından bir açıklama gelmedi

Çingene asıllı Türk klarnet virtüözüdür.

Türk müziğini bozmadan, caz müziğini sarsmadan, dünya kültürünü zedelemeden yapılmış güçlü aranjeleri sayesinde klarnetin dünya markası oldu.

Hüsnü Şenlendirici, 12 Temmuz 1976 tarihindeBergama’da doğmuştur. Dedesi ve babası Ergün Şenlendirici gibi o da müzik ve çalgılar içinde büyür yetişir. 5 yaşında klarnet çalmaya başlar. Dedesinin verdiği klarnet ile ilk “Harmandalı“ çalmayı öğrendi. 6 yaşında başladığı ilkokulu Bergama’da okudu.

1988 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümüne girer, 4 yıl sonra İngilizce yüzünden okuldan bitirmeden ayrılır.

Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz'in “Magnetic Band” grubu ile yüzlerce festivalde Türkiye’yi temsil etti. Ayrıca babası Ergun Şenlendirici'nin 6 kişilik grubu “Laço” ile yurtdışında birçok önemli festivallere de katıldı.

Başta Türk Müziğinin çeşitli dallarındaki sanatçılar olmak üzere, Türk Pop ve cazının önemli sanatçılarına sahne ve albüm kayıtlarında eşlik etti.

1996 yılında, askerlik görevini yaptı. Askerliği bittikten sonra 13 kişilik “Laço Tayfa” adlı Türk Müziğine özgü enstrümanlardan oluşan gurubunu kurdu.

Laço Tayfa grubundan bağımsız olarak da çalışmalar yürüten Hüsnü Şenlendirici, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu ve Kültür Bakanlığı’nın katkılarıyla 2002 yılında gerçekleşen 'Anadolu Güneşi' projesi kapsamında Lütfi Kırdar Salonu’ndaKubat ve Belkıs Akkale'ye Senfoni Orkestrası’na eşlik etti.

Hüsnü Şenlendirici, ayrıca Türk Müziğini yurt dışında tanıtmak ve daha geniş kitlelere sevdirmek amacıyla beş kişilik 'Hüsnü Şenlendirici ve Saz Arkadaşları' adıyla bir grup daha kurdu. Her iki grubuyla yurtiçi ve yurtdışında konserler verdi; başta Turizm Bakanlığı'nın teklifiyle EXPO 2001-Hannover-Almanya’da, Mayfest festivali çerçevesinde, Mayıs 2002’de ABD New York Central Park’ta ve 35 kişiyi bir araya getirerek oluşturduğu Laço Tayfa ve Big Band ile Temmuz 2002’de, 9. Uluslararası İstanbul Caz Festivali konserleri gibi.

Hüsnü Şenlendirici ayrıca çeşitli TV dizi, film ve reklam müziklerine de oynadı. 2005 sezonunda TRT 2’ de yayınlanan “Dünyanın Türküsü” isimli programın sunuculuğunu yaptı. 2 Eylül 2005 tarihinde Hüsn-ü Klarnet isimli ilk solo albümünü çıkarttı.

2005 yılında ATV’de Ferhat Göçer ile beraber sunduğu “Sarı-Sıcak” programını yaptı. 2007 yılında İsmail Tunçbilek (bağlama) ve Aytaç Doğan (kanun) ile “Taksim Trio” adında bir gurup kurarlar, bu gurup 2009 da dağılır.

2010 'un Şubat ayında Hindistan'da dünyaca ünlü müzisyen Zakir Hüseyin ile verdiği konserden sonra, Amerika’ya giderek, Çingene müziğinin Amerika’daki öncü gruplarından New York Gipsy All Stars ile Amerika turnesine çıkar. New York, Boston, Washington DC, Chicago, San Francisco ve Seattlekentlerinde unutulmaz konserler verir. Bu turne sırasında, Boston da ki dünyanın en önde gelen müzik okulu Berklee de bir hafta boyunca, Türk Müziği ve Makamları üzerine seminer ve ders verir.

Hüsnü Şenlendirici, evli olduğu halde şarkıcı Deniz Seki ile uzun süre birlikte yaşadı.

Hüsnü Şenlendirici, 1994 yılında Nazire Hanım ile evlendi. Ergün (d.1995) adında bir oğlu ve Naz (d.2005) adında bir kızı var. Boşanmadılar ama ayrı yaşıyorlar.

Balık tutmayı ve uçurtma uçurmayı çok seviyor.

2013 yılının Ekim ayında senaristliğini ve yönetmenliğini Semra Dündar'ın üstlendiği “Vay Başıma Gelenler” filminin başrollerinde Metin Keçeci ile birlikte Hüsnü Şenlendirici de yer aldı. Albümleri :

1998 - Brooklyn Funk Essentials / In The Buzzbag 2000 - Laço Tayfa / Bergama Gaydası 2002 - Laço Tayfa / Hicaz Dolap 2005 - Hüsn-ü Klarnet 2007 - Taksim Trio 2010 - Hüsnü Şenlendirici ve Trio Chios / Ege'nin İki Yanı 2011 - Hüsn-ü Hicaz 2013 - Taksim Trio 2

Filmleri :

2013 - vay-basima-gelenler Hüsnü  Şenlendirici hakkında son haber

Türkiye’nin en büyük alışveriş, yaşam ve eğlence merkezi Mall of İstanbul, MOİ İstanbul Sanat Geceleri kapsamında bir virtüözü daha ağırlıyor. Uluslararası Caz Festivali konserlerinde klarnet çalan Ve Almanya, Amerika, Hollanda, Hindistan gibi dünyanın pek çok ülkesinde konserler veren Hüsnü Şenlendirici Mall of İstanbul’da bulunan MOİ Sahne’de performans sergileyecek.

Sayısız ünlü ismin albümünde klarnet çalan sanatçı, Boston’da yer alan dünyanın en önde gelen müzik okulu Berklee’de Türk Müziği ve Makamları üstüne seminer ve ders verdi. Türk müziğini dünyaya tanıtan sanatçı Amerika’nın en ünlü gruplarından Newyork Gipsy All Star ile Amerika turnesine çıktı. İzmirli sanatçı Türkiye’de de kurucusu olduğu Laço Tayfa grubu ile Çingene müziğini bağlama, perküsyon, bas gitar ve caz tonlarıyla harmanlayarak büyük beğeni kazandı.

Hüsnü Şenlendirici’nin Hüsn-ü Avare, Taksim Trio 2, Hüsn-ü Hicaz gibi albümlerinden sevilen parçalarını çalacağı konser, 6 Mart 2016 Pazar akşamı MOİ Sahne’de saat 21.00’de gerçekleşecek. Pera Event’in organizatörlüğündeki konser için biletler MOİ Sahne’den ve www.biletix.com’dan temin edilebiliyor.