Kızıl Goncalar’da ‘Dostoyevski’ göndermesi gündem oldu

'Kızıl Goncalar'ın son bölümünde yer alan Dostoyevski göndermesi sosyal medyada gündem oldu.

Kızıl Goncalar’da ‘Dostoyevski’ göndermesi gündem oldu

Başrollerini Özgü Namal ve Özcan Deniz'in paylaştığı 'Kızıl Goncalar' dizisinin 17'inci bölümü dün akşam Now'da izleyiciyle buluştu. Dizinin son bölümünde Rus yazar Dostoyevski'nin romanı 'Karamazov Kardeşler'deki Rahip Zosima ve Dimitri karakterlerine gönderme yapıldı. 

Cüneyd ve Can karakterleri arasında geçen konuşmada Cüneyd, "Kötüsün. Öyle bir kötüsün ki, kötülüğünü bitirmek istiyorsun. Kötülüğünün farkında olanın imanı bizi aşar, arşa değer" ifadelerini kullanıyor. 

Dizideki gönderme sosyal medyada gündem oldu. 

Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin eseri olan 'Karamazov Kardeşler'deki bir aileyi konu alan ve bir felaketler zinciri olarak gelişen olay örgüsü, bireysel öğelerin yanı sıra, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısındaki Rus toplumunu da geçirdiği sarsıntıların tümüyle, dünya edebiyatında bir eşi daha bulunmayan bir sanat aynasından yansıtır.

Dizinin oyuncu kadrosunda Özcan Deniz, Özgü Namal, Mert Yazıcıoğlu, Erkan Avcı, Hazal Türesan, Mert Turak, Selen Öztürk, Şerif Erol, Duygu Sarışın, Tuğrul Türek, Sitare Akbaş, Mina Demirtaş, Esma Yılmaz yer alıyor.

Senaryosunu Şükrü Necati Şahin'in yazdığı dizinin yönetmenliğini Ömür Atay üstleniyor.

'Kızıl Goncalar', seküler bir Atatürkçü olan Levent (Özcan Deniz) ve mutaassıp bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in (Özgü Namal) kaderlerinin kesişmesini konu alırken, inanç ve fikir ayrılıklarına rağmen "evlat" söz konusu olduğunda anneliğin/babalığın birleştirici gücüne dikkat çekiyor. 

Kaynak: Diyarbakır Söz