Görüş Bildir

Altaç'tan kamu görevlilerine eleştiri

Altaç'tan kamu görevlilerine eleştiri

Gelecek Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Diyarbakır’da koroavirüs vakalarındaki artışa dikkat çekerek, "Diyarbakır’da pandemi sürecinde kamu görevlileri ne yapıyor?" diye sordu.

DİYARBAKIR-Gelecek Parti Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç, Koronavirüs tedbirleri kapsamında Diyarbakır'da alınan önlemlerin yetersiz olduğunı iddia etti.

Altaç yaptığı yazılı açıklamada, “Kamuoyuyla paylaşılan verilerde reel veriler göz ardı edilmekte ve kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir. Maske takmayanlara İdari Para Cezası uygulamaktan öteye herhangi bir önlem almak yerel idarecilerin aklına gelmemektedir” ifadesine yer verildi. Açıklamada şöyle denildi.

ÖNLEMLER YETERSİZ                                                  

“Hükümetin bu salgını önlemek adına bugüne kadar almış olduğu kararlar incelendiğinde sürecin ne kadar ciddiyetten uzak bir şekilde yürütüldüğü ortaya çıkacaktır. Ülkemiz henüz salgın tehdidi altında iken, Turizm sektöründen kaynaklı salt ticari kaygılar güdülerek, ciddi oranda Covid-19 vakası görülen ülkelere dahi dış hat uçuşları açıldı. Yine salgına ilişkin verilerin düşüşte olduğu algısının oluşturulduğu ancak salgına ilişkin kaygı verici haberlerin geldiği bir süreçte LGS ve TYT-AYT sınavları yapılmış, milyonlarca öğrenci salt Turizm sektöründen beklenen gelir yüzünden Covid-19 salgını tehlikesiyle karşı karşıya bırakılmışlardır.

“İdarecilerin vakalara ilişkin herhangi bir önlem aldığını görmedik”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın Diyarbakır'da vaka sayısının arttığına ilişkin açıklamasına da değinen Altaç şöyle dedi; "Uzun bir süredir yoğun vakaların bulunduğu İlimizde, son dönemde vaka sayılarında çok ciddi artışlar olmasına rağmen İdarecilerin buna ilişkin herhangi bir önlem aldığını göremedik. Zira Yoğun Bakım üniteleri bu süreçte yetersiz kalmakta, birçok pozitif vaka hastanelerde yer bulunamadığı için evlerine gönderilmekte, evlerine gönderilen pozitif vakaların da takibi yapılmamaktadır. Ancak Kamuoyuyla paylaşılan verilerde ise bu reel veriler göz ardı edilmekte ve kamuoyu yanlış yönlendirilmektedir."

YEREL İDARECİLER GÖREVE

"Maske takmayanlara İdari Para Cezası uygulamaktan öteye herhangi bir önlem almak yerel idarecilerin aklına gelmemektedir." diyen Altaç, "sürecin gidişatından kaygı duyduğumuzu belirtiyor, bir an önce salgının önüne geçilmesi adına alınması gereken tedbirleri alması için gerek Hükümet Yetkililerini gerekse de Yerel İdarecileri göreve çağırıyoruz.”  dedi.