Görüş Bildir

'Avrupa Birliği samimi değil'

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, "Avrupa Birliği idama karşıdır. İdam Avrupa Birliği ülkelerde yasaktır. Başa geldiğinden itibaren 42 insanı idam eden, geçen hafta da 9 genci idam eden Sisi’nin davetine katılan bu Avrupa Birliği üyesi ülkelerde demokrasi, hak ve özgürlükten, insan haklarından bahsedebilir misiniz? Bunları anlamak mümkün değil. Avrupa Birliği samimi değil" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Giresun mitinginde halka hitap etti. Erdoğan’ın doğum günü nedeniyle Valilik Meydanı’ndaki miting alanına AK Parti İl Başkanlığı tarafından, üzerinde vefat eden annesi Tenzile Erdoğan ile çekilen fotoğrafının yer aldığı 'Baktığım her yerde izin duruyor. Bana her şey seni hatırlatıyor. Doğum günün kutlu olsun büyük reis' yazılı afiş asıldı.

'BİZDEKİ KARADENİZ SEVDASI BİTMEZ'

Alandaki hoparlörlerden verilen seçim şarkısına bir süre eşlik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalabalığı, Giresun şivesiyle söylediği "Söyle bana uşağım bu işler nasıl olur? Giresun'un insanı, adamın hası olur. Karadeniz uşağı sağlam olur, çelikten. Giresun'u görmeyen ne anlar güzellikten. Giresun, has uşaklar şehri, güzeller güzeli Giresun, mavi ile yeşilin arasında bir inci gibi parlayan Giresun, tarihi ile tabii güzelliğiyle bir tablo gibi. Karadeniz’i selamlayan Giresun, Karadeniz'in hırçın dalgalarından istiklal şarkıları besteleyen Giresun, Pontus çetelerine Karadeniz'i dar eden Giresun" sözler ile selamladı.

'DÖNMEMİZ GEREKEN SON BİR VİRAJ VAR'

31 Mart seçimlerinin önemine vurgu yapan Erdoğan, önlerindeki süreçte dönmeleri gereken son bir viraj olduğunu kaydederek, şunları söyledi: "Sizlerden bir söz almak istiyorum. Burada bu meydanda ahitlerimizi bir kez daha yenilemek istiyorum. Giresun, 31 Mart'ta şehrini sahip çıkıyor musun? Giresun, 31 Mart'ta ülkene sahip çıkıyor musun? Giresun 31 Mart'ta geleceğine sahip çıkıyor musun? Giresun 31 Mart'ta tevazu samimiyet ve gayretle 'memleket işi gönül işi' diyor musun? 31 Mart seçimleri milletimiz için demokrasimiz için hayırlara vesile olsun. 31 Mart seçimleri Giresun'la beraber tüm Türkiye için barışa, huzura vesile olsun."

'IMF'YE BORCUMUZ YOK. BİTTİ BU İŞ'

Türkiye'nin IMF'ye borcu kalmadığını ve bu borcu kendilerinin ödediğini hatırlatan Erdoğan şunları ifade etti: "Bizler sizlerin desteğiyle Türkiye'yi başarıdan başarıya koşturduk. Bizden önce hayal dahi edilemeyen pek çok proje ve pek çok yatırımı gerçeğe dönüştürdük. Laf değil iş yaptık. Ve Mayıs 2013 IMF'ye olan 23,5 milyar dolar borç ödedik, şu anda bizim IMF'ye borcumuz yok. Bitti bu iş."

'BİZ KARGAYI SESİNDEN ANLARIZ SESİNDEN'

Kılıçdaroğlu'na eleştiriler yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: "Çıkmış bay Kemal ne diyor? Diyor ki; 'Bunlar şimdi giderler IMF'den borç alırlar, ekonomide battılar'  Bay Kemal, IMF'nin kapısına siz gittiniz. Oralardan borcu siz aldınız. Partinizin adı başkaydı, şuydu, buydu, bırakın bu işleri. Biz kargayı sesinden anlarız sesinden."

'7 DHKP-C’LİYİ İNLERİNDE BULDUK'

Dünyada şu anda milli gelire oranla en fazla insani yardım yapan ülkenin Türkiye olduğunu ifade eden Erdoğan, " Bugün kendi güvenliği için yurtiçinde ve yurtdışında hiç kimsenin icazetini aramadan, adım atan, operasyon düzenleyen ordusu güçlü bir Türkiye var. Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Kandil’de bu teröristlerin inlerine girdik mi? Giriyor muyuz? İşte bak bu sabah 7 tane DHKP-C’liyi inlerinde bulduk ve onları da sağolsun polislerimiz aldılar" diye konuştu.

'CHP GÜNDEN GÜNE DAHA ÇOK SAVRULUYOR'

Ana muhalefete yönelik eleştirilerde bulunan Erdoğan, konuşmasını şöyle devam etti:  Millet memleket hayrına ne varsa hepsini de engellemeye çalışan, maalesef bir muhalefet anlayışına son 17 yılda şahitlik ettik. Atalar 'Can çıkar huy çıkmaz’ diyor. Bütün dostane ikazlarımıza rağmen maalesef CHP’deki bu muhalefet anlayışı bir türlü değişmiyor. Yöneticiler değişse de CHP’deki antidemokratik, darbesever karakter hep yerinde kalıyor. Bırakın kendine çeki düzen vermeyi, CHP günden güne daha çok savruluyor."

'SEN LÜTFEN TÜRKİYE’Yİ TERK ET'

"Türkiye’de Kürdistan diye bir bölge var mı?" diye soran Erdoğan, şöyle konuştu:

"'Kürdistan’da biz kazanacağız' diyorlar. Sen lütfen Türkiye’yi terk et. Güneyde, Irak’ta Kürdistan bölgesi var oraya git. Türkiye’de benim böyle bir bölgem yok. Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu, Karadeniz, Akdeniz, Orta Anadolu, Egemiz var ama bizim Kürdistan diye bir bölgemiz yok. Bunlar CHP ile adı sözde İYİ Parti olanlarla beraber. Diyorlar ki ‘bizim onlarla alakamız yok’. Nasıl yok? Beraber liste çıkarıyorsunuz. ‘Batıda AK Parti’ye, MHP’ye kaybettireceğiz’ diyor. Onlar kazanacaklarmış. 31 Mart akşamı hepsi bir olsun. Toplansınlar. İnşallah benim aziz milletim bunları paketlemek suretiyle sandığa gömecek, buna inanıyorum. Her iki partide Cumhur İttifakı'nın konsültasyonu olarak sandıklara gidecek, buna inanıyorum. Bu birliğimizi, bu Cumhur İttifakı’nı inşallah pazara kadar değil mezara kadar taşıyacağız ki bu vatanımızın, milletimizin düşmanlarına sandıkta gereken cezayı verelim. CHP’nin bu tavrı en çok da Türkiye’nin politikalarından rahatsız olan çevreleri, kimi komşu ülkeleri sevindiriyor."

'AVRUPA BİRLİĞİ SAMİMİ DEĞİL'

Mısır'daki idamlara tepki gösteren Erdoğan, Sisi'nin davetlisi olan Arap ligi mensuplarının bir araya geldiği toplantıyı hatırlatarak, şunları söyledi:

"Avrupa Birliği idama karşıdır. İdam Avrupa birliği ülkelerde yasaktır. Başa geldiğinden itibaren 42 insanı idam eden, geçen hafta da 9 genci idam eden Sisi’nin davetine katılan bu Avrupa Birliği üyesi ülkelerde demokrasi, hak ve özgürlükten, insan haklarından bahsedebilir misiniz? Bunları anlamak mümkün değil. Avrupa birliği samimi değil. Bize karşı samimiyetsizlikleri neyse işte dünkü olayda aynen bunun ifadesidir. Ne yaparlarsa yapsınlar. Bunlar yaptıklarıyla tarih boyunca anılacaktır. Geçenlerde CHP’li bir milletvekili Türkiye’nin Akdeniz’de yürüttüğü doğalgaz arama faaliyetleriyle ilgili meclise bir soru önergesi verdi. Bu önergesinde Türkiye’nin 2 milyar doları Akdeniz’in derin sularına gömeceği iddiasında bulundu. 'Bir kova bile petrol çıkmadı' diyerek, bölgede gerçekleştirilen aramalarla ilgili hazımsızlığını dile getirdi. CHP’linin önergesi, Türkiye’nin petrol arama faaliyetlerinden rahatsız olan Yunan medyasına arayıp da bulamadığı fırsatı verdi. Burada dillendirilen tezler üzerinden Yunan gazeteleri hemen Türkiye’nin Akdeniz’de yürüttüğü çalışmaları karalamaya, kötülemeye başladılar. Bunun adı gaflet değilse nedir? Kendi vatanına, milletine ihanettir. Bunun adı basiretsizlik, ferasetsizlik değil de nedir? Sırf muhalefet yapmak adına ülkemizi böyle bir duruma düşürmeye, Türkiye’nin rakiplerine bu tür kozlar vermeye kimin hakkı var."